Kategorie

Jak pěstovat hortenzie?

Jak pěstovat hortenzie?

Hortenzie patří k těm nejpopulárnějším květinám každé zahrady. Jak by také ne, když se pyšní obrovskými chomáči květů a pestrými barvami? Jak hortenzie správně pěstovat a čeho se vyvarovat?

 

Pokud se chcete těmito krásnými květinami těšit, vyberte umístění na poloslunném místě, slabě kyselou půdu a nezapomínejte na pravidelnou zálivku!

Květina milující slunce

Hortenzie dobře snášejí přímé slunce, proto je neumisťujte do stínu, kde by jejich květy mohly ztratit svou typickou sytost. Naopak v průběhu zimy je důležité dávat pozor, aby se do rostlinky přešlé nočními mrazy slunce neopřelo a nepoškodilo ji. V tomto období je proto lepší lehce ji zahalit textilií nebo chvojím.

Pokud však hortenzii pěstujete v samostatném květináči, se sluncem je opět třeba jednat o něco opatrněji. Květináče velice rychle prosychají, a proto volíme polostinné místo, kde bude mít hortenzie dostatek světla, ale zároveň neproschne její substrát.

Důležitá rašelina

Správně kyselou půdu získáte smísením kompostu, rašeliny a písku v poměru 5 : 2 : 1, případně můžete přidat ještě jehličnatou hrabanku. Nové hybridy hortenzií by neměly být na kyselost půdy tolik citlivé a měly by se být schopny přizpůsobit i normální zemině, rašelina přidaná navíc jim však rozhodně vadit nebude. Do vytvořeného substrátu květinu zasaďte a pořádně prolijte vodou.

Pravidelnost zalévání

Ve vytvořené lehké a snadno propustné půdě dochází velice snadno k vysychání, a my proto musíme dbát na pravidelnou zálivku. Rostlina by se v ideálním případě vůbec neměla octnout ve vyschlé půdě – na což se bohužel velice často reaguje přelitím, které hortenzii také vůbec neprospívá. Důležitá je především pravidelnost, která zajistí stabilní vlhkost půdy. V době růstu a kvetení je třeba vody více, a to především té měkké, tedy nejlépe dešťovky.

Pozor na žloutnutí

Pokud začne hortenzie nezdravě žloutnout, může to být následkem nevhodné půdy a nedostatkem železa, který rostlina pociťuje. Rostlinu přesaďte a pokuste se zvolit co nejvhodnější směs substrátu podle výše zmíněného ideálního poměru.

ab
ab
ab
ab
ab