Kategorie

Jak pečovat o zahradní keře v létě?

Které keře je třeba ostříhat v létě, které stříháme na podzim a proč je lepší stříhat keře už od malička, se dozvíte v tomto článku.
 
V létě je vhodné prostříhat odkvetlé keře, a to hlavně ty, které kvetou na dvouletém dřevě. Pokud je teď ostříháme, dojde k růstu nových větví a ty v příštím roce rozkvetou. Například veigelie. Pouze druhy kvetoucí časně na jaře je lepší stříhat hned po odkvětu, aby měly čas nasadit poupata. Tady se jedná hlavně o forsythie, nesprávně nazývané „zlatý déšť“.
 
 
Keře kvetoucí na jednoletém dřevě stříháme až na podzim, protože nyní jsou v plném květu a o květy pochopitelně nikdo z nás nechce přijít. U těchto keřů kvetoucích na jednoletém dřevě se na podzim navíc nemusíme bát stříhnout hodně, protože na jaře opět bujně obrostou a vykvetou. Toto je příklad komule (letní šeřík), která právě kvete a svou omamnou vůní láká motýly. Proto můžeme slýchávat i označení motýlí strom.
 
 
Když keře přerůstají a omezují okolní rostliny, můžeme je stříhat celé léto. Nic se jim nestane. Jinak platí pravidlo, že pokud chceme keře i stromy zastřihávat, je lepší to dělat od mala a nečekat, až přerostou. Určitě je to obtížnější a hlavně po větším zásahu zůstane díra a té trvá i několik let, než zaroste a zmizí.
 
 
Zároveň u živých plotů platí totéž. Je třeba je stříhat od mala. Trvá sice o několik let déle, než dorostou do požadované výšky, ale jsou zdravé a hlavně zespodu husté.
ab
ab
ab
ab
ab