Kategorie

Jak osadit samozavlažovací truhlík?

Pokud si chcete ozdobit balkón rostlinami v truhlíku, je lepší využít samozavlažovací truhlík. Nemusíte se pak alespoň obávat, že zapomenete květiny zalít. Chcete vědět, jak na to?
Přinášíme vám návod krok za krokem, jak zasadit rostliny do samozavlažovacího truhlíku. Postup není o nic složitější než u sázení do obyčejných truhlíků. Jestliže chcete pěstovat na balkóně rostliny, použijte samozavlažovací truhlík

Příprava truhlíku

Připravte si truhlík, který sestavíte podle návodu. Nezapomeňte nakonec připevnit „nožičky“, které jsou přiloženy v sáčku. Vyrovnávají sklon parapetu tak, aby voda nestékala na ulici a truhlík stál vodorovně. Do 70 cm samozavlažovacího truhlíku počítejte nejméně s 10 litry substrátu (je lepší mít o sáček zeminy více, než ji pak dodatečně dokupovat). Spočítejte si, kolik sazenic budete do truhlíku potřebovat, do „sedmdesátky“ truhlíku zpravidla stačí čtyři až pět sazenic nebo maximálně pět hlíz begónií či tři rychle se rozrůstající rostliny.

Připravte si truhlík s veškerým příslušenstvím a hlízy, případně sazenice

Zkontrolujte sazenice

Při koupi sazenic si zkontrolujte jejich zdravotní stav, nesmí být zvadlé, se žloutnoucími listy, ale ani přelité a vytáhlé. Jakmile přinesete sazenice domů zvadlé, ponořte je i s květináčem přes noc do kbelíku s vodou. Po vyklepnutí z květináče se podívejte na kořeny, zda jsou v pořádku a nezahnívají. Hlízy nesmí být napadeny hnilobou ani plísní. U begónií je lepší hlízy nechat mírně narašit, pak ale dávejte pozor, abyste klíček při sázení nevylomili.

Sázení hlíznatých begónií

Truhlík naplňte zeminou asi 4 cm od okraje. Na povrch položte narašenou hlízu, klíčkem nahoru, mírným tlakem zatlačte do substrátu a jemně zasypte zeminou. Hlízy nesmí být zcela zasypány, ale musí jednou třetinou vyčnívat ven. Teprve až vyraší, můžete zeminu doplnit.

Hlízy musí jednou třetinou vyčnívat ven ze zeminy

Jak sázet ostatní sazenice

Truhlík naplníte zeminou, do levé ruky uchopíte sazenici, pravou vyhloubíte jamku a sazenici do ní vložíte. Dbejte na rozprostření kořenů, aby se nekroutily vzhůru nebo nebyly pomačkané. Sázíte tak hluboko, jak byly sazenice v květináči nebo podle toho, jak hluboko byly v původní zemině. Zeminu přihrnete ke krčku sazenice a oběma rukama mírně přitlačíte.

Už jenom zalít

Osázený truhlík zalijete. Hladinu vody hlídejte podle vodoznaku. Připravený truhlík umístěte na parapet či balkón. V prvních dnech je třeba stínít, než se rostliny ujmou. Při pěstování bujných balkónovek se vyplatí truhlík zpevnit příčnými pásky, které brání „rozklesnutí“ truhlíku. Později můžete na truhlík umístit půlkulaté mřížky jako oporu pro bujné a převislé rostliny.

Osázený truhlík nezapomeňte zalít
ab
ab
ab
ab
ab