Pokud se tedy nejedná o velké trhliny, které by již byly závažným stavebním problémem, dají se menší nehezké trhlinky jednoduše opravit. Vznikají z nejrůznějších příčin, nejčastěji v důsledku nepostřehnutelných deformací celé stavby. Celá stavba může takzvaně sednout, a vzhledem k tomu, že ani ty nejlepší omítky nejsou dostatečně pružné, lze v nich brzy objevit vlasové trhlinky. Praskliny je vhodné zapravit vhodnou hmotou. Dříve se k tomuto účelu používala sádra. Byla však příliš křehká, její povrch se špatně upravoval a na některých materiálech vůbec nedržela.
Ve starší zástavbě praskliny často křižují strop
Čím prasklinu opravit?
S přípravky, určenými pro spárování, tmelení a opravy prasklin ve zdivu a v okolí dveřních či okenních rámů se setkáváme nejen ve specializovaných prodejnách, ale také v moderních supermarketech. Říká se jim zpravidla tmely akrylové nebo stavební akryláty. Koupíme je v kelímcích, kbelících nebo v kartuších. Stavební akryláty jsou na trhu dostupné zpravidla ve třech odstínech – v bílé, šedé a hnědé.
Šikovné akryláty
Na drobné, vlasové praskliny je ideálním řešením akrylový tmel, který seženeme i v malých baleních. Nanáší se nejlépe prstem. Na bílých zdech a stropech ho již ani nemusíme přetírat. Na větší praskliny budeme potřebovat více tmelu, pro snadnější aplikaci můžeme použít aplikační pistoli, do které vložíme válcové kartuše s tmelem. Větší praskliny je nutné zpevnit spárovací páskou. Jsou tak tenké, že je pod přemalbou ani není vidět. Tyto pásky jsou vyráběny na bázi skelných vláken nebo netkaných textilií. Práce s páskou je jednoduchá. Prasklinu nejdříve vyplníme vhodným tmelem, poté po celé délce rozložíme pásku, na kterou opětovně naneseme tmel tak, aby vyplnil jak trhlinu ve zdi, tak všechna oka pásky a dokonale splynul s podkladem. Výhodou akrylových tmelů je, že se dají snadno zbrousit a přetírat disperzními barvami (Primalex, HET), což u silikonových tmelů možné není.
S trhlinami se setkáme i na zdech bytových domů
Příprava podkladu
Před aplikací je nutné prasklinu ve zdi nebo mezi panely pečlivě vyčistit, lze ji i nepatrně rozšířit. K čistění používáme špachtli, někdy ale postačí i smetáček nebo tvrdší štětec. Spára musí být dokonale zbavena prachu, zvětralých a uvolněných nátěrů. Tmel poté vpravíme do trhliny pistolí nebo špachtlí (trhliny by neměly být hlubší a širší než 0,5 cm!). V případě, že je spára hluboká, vyplňujme ji na etapy. Příliš silná vrstva by totiž prosychala velice dlouho. Tmel by měl být mírně vystouplý nad povrch stěny, protože při vysychání zmenšuje svůj objem, a tmelené místo by bylo propadlé. Film se na povrchu vytvoří přibližně za 15 minut, tmel ztvrdne v závislosti na okolní teplotě a vlhkosti asi za 20 minut. Úplné vytvrzení, po kterém je možné tmel brousit či přetírat, je stanoveno přibližně na 3 mm za den. Přebytečný tmel po vytvrzení zbrousíme na úroveň stěny či stropu. Pro přebroušení si vybíráme jemnější brusný papír, zrnitost asi 120 – 150. Při broušení je dobré mít po ruce vysavač, který průběžně odsává prach.
Praskliny se často tvoří právě kolem okenních otvorů
Rady a tipy • Než začneme s prací, rozložíme po zemi fólii nebo noviny - moderní tmely totiž dobře drží i na kobercích. • Širší praskliny zvlhčíme před samotným nanášením tmelu pomocí štětce nebo rozprašovačem na květiny. Na vlhký podklad snáze přilnou i husté tmely. Vody nanášíme jen tolik, aby nestékala po stěně. • Vysavač nám pomůže vysát nečistoty z hlubších trhlin. • Jednou vytvrzený tmel se již nedá zředěním vodou změkčit. • Tmely nemůžeme vzájemně míchat nebo nastavovat sádrou nebo pískem. Zhoršili bychom tím jejich vlastnosti. • Pokud si chceme být jistí dokonalostí naší práce, zkontrolujeme retušované místo pomocí bodového osvětlení (žárovky), kterou podržíme poblíž opravovaného místa. Dobře přebroušená plocha musí byt jednolitá, bez vyvýšenin a prohlubin. • Při práci s tmely si chráníme oči, pokožku a používáme ochranné rukavice. |
Rohy a přechody mezi stěnou a stropem jsou častým místem výskytu prasklin