Nemusíte být znalcem, abyste dokázali určit reálnou hodnotu nemovitosti na trhu. Cena domu nebo bytu je určována několika základními faktory, které jsou platné pro jakoukoli nemovitost na světě. Platí tedy i ve vašem regionu.
Nejčastější typ ceny, kterou vidíte v inzerátech realitních kanceláří a o které se zpravidla mluví jako o ceně nemovitosti, je tzv. cena tržní. Je stanovena realitní kanceláří na základě poptávky/nabídky a stavu nemovitosti včetně dalších faktorů, které jsou uvedeny níže. Pokud se ale mluví o "tržním odhadu", je tím myšleno něco jiného. Tržní odhad nemovitosti stanovuje odhadce (a případně i soudní znalec) a často jej vyžadují banky, soudy nebo finanční úřady pro vypořádání dědických nebo jiných majetkoprávních vztahů a sporů. Druhý typ ceny nemovitosti, cena odhadní, je stanovována soudním znalcem. Takto určenou cenu nemovitosti vyžaduje nejčastěji FÚ pro daňové účely. Smluvní cena je ta, na které se dohodnou prodávající a kupující. Může - ale nemusí - se vztahovat k předešlým dvěma typům cen nemovitostí, může být nižší nebo vyšší. Je uváděna v kupní smlouvě, které jsou volně k nahlédnutí na katastru nemovitostí.
Tzv. penthouse je jedním z nejdražších bytů
Cena nemovitosti v detailu
Heslem realitních makléřů je "lokalita, lokalita, lokalita" a platí to i o ceně. Druhým silným faktorem je situovanost bytu nebo domu – dobrý výhled dokáže zvednout cenu o desítky procent. Stejně jako typ vlastnictví – osobní nebo v majetku firmy (s. r. o.) je ceněno výše než družstevní. Pokud je ale např. byt výše než v druhém patře domu, kde chybí výtah, začněte odečítat. Další zásadní položkou je i "občanská vybavenost": městská nebo meziměstská doprava, vzdálenost školy, školky, obchodů, nemocnice, lékárny... U rodinných domů se na ceně výrazně podílí také pozemek. Nejlepší je mírně svažitý na jih. Cenu nemovitosti ale sráží malá nebo žádná zahrada, blízkost dálnice, průmyslové objekty na dohled. Naopak, pole, louky, les nebo rybník cenu zvyšují. Žebříček nejdražších nemovitostí vedou ty, které mohou nabídnout dobře oplocenou velkou zahradu se vzrostlými stromy a vlastní studnou (vodovod je ale nutností), garáž, sklep, krb, terasu, bazén, saunu, mramorové obklady v koupelně atd.
Vysoce jsou ceněny i půdní prostory, zejména v centrech měst
Cena rekonstruované nemovitosti
Samozřejmě, cena nemovitosti klesá se stářím – výjimkou jsou jedině historické nebo památkově chráněné objekty. Pád ceny lze zastavit nebo zvrátit kvalitně a citlivě provedenou rekonstrukcí. Nejdůležitější místa pro rekonstrukci jsou rozvody vody, odpady, elektřina a plyn; dále pak střecha, fasáda a izolace. Větší rekonstrukce interiéru jsou často jen vyhozenou investicí, noví majitelé mívají zcela jinou představu než prodávající.
V ceně jsou zohledněny i bezpečnostní prvky
Určení ceny nemovitosti
Nejlepším způsobem, jak reálnou hodnotu zjistit, je porovnat, za kolik se prodávají podobné domy nebo byty v obci nebo regionu a porovnat, čeho se vybrané nemovitosti nedostává nebo naopak, kde může nabídnout víc. A pokud máte čas, zajděte si na katastr a podívejte se, za kolik byly nemovitosti opravdu prodány. Odhadem tak dojdete k reálné tržní ceně.