Kategorie

Jak objevit Prahu?

Jak objevit Prahu?
Jestliže jste se někdy byli projít po Staroměstském náměstí brzy ráno a viděli jste ho ještě před záplavou turistů, všemožných rádoby „průvodců“ a stejně tak umělců, kteří vypouštějí k nebi bubliny, museli jste být alespoň trochu unešeni.

A samozřejmě, každý klasický Pražák, i když na své rodné město nedá v životě dopustit, jen málokdy od něj uslyšíte pět ódy na Prahu jako takovou, tedy její památky, významné stavby nebo cokoliv týkajícího se jen krapet Prahy samotné.

Drazí Pražáci, prosím, zkuste si někdy zahrát na turisty. Ale ne v ty nejvíce vytížené hodiny, ale právě v onom zmíněném brzkém ránu. Přivstaňte si trochu a zkuste se jen procházet starými ulicemi s hlavou zdviženou vzhůru. Zkuste objevit všechna ta kouzelná náměstí a podchody, které v centru máme, a připomenout si jejich genia loci.

Pokud se necítíte úplně na ranní vstávání, jednoznačně stojí za to zabloudit do těch zapomenutějších míst, mezi která patří například Nový svět, malá zapomenutá vesnička v těsné blízkosti Pražského hradu, kde se jen zřídka setkáte s davy a zároveň si dopřejete to pravé pražské kouzlo, kdy na vás dýchne historie.

Pokud mluvíme o Pražském hradu, i ten rozhodně stojí za návštěvu především v brzkých ranních hodinách, ale jestliže nepatříte mezi vyhlášená ranní ptáčata, alespoň jednou za čas si jeho komplexem při blízko vedoucích cestách projděte. Mně osobně se vždycky při pohledu na turisty švidrající skrze své monstrózní zrcadlovky líbí myšlenka, že oni musí urazit několik stovek kilometrů, aby měli příležitost vidět to, co můžeme vidět denně.

ab
ab
ab
ab
ab