Kategorie

Jak nejlépe zastínit atypická okna?

Rádi byste si pořídili okna atypického tvaru, ale nevíte, jak je nejlépe zastínit? Možností je hned několik.
 

Zastínění atypických oken – kulatých oken, šikmin, výklenků, rozměrných prosklených ploch či jiných atypických oken bývá mnohdy oříškem i pro specializované firmy. Jak vybrat to správné zastínění tak, aby bylo jak krásné, tak také funkční a praktické? Máme pro Vás pár tipů.

Stínící technika pro atypická okna

Při výběru zastínění máte na výběr z několika variant. Vedle klasických záclon a závěsů je možné okna zastínit interiérovými či venkovními žaluziemi, interiérovými roletami, venkovními roletami bránícími průniku slunce, plisé či markýzami. Výběr je bohatý, ne vše se však hodí pro atypická okna a dveře. Atypické tvary oken, nadstandardní velikosti a šikminy přinášejí mnohá omezení. Je třeba pečlivě vybírat, aby nainstalovaná stínící technika byla plně funkční.

Žaluzie do šikmin

Například nevhodné interiérové žaluzie instalované do prosklených zešikmených ploch mohou přinášet problémy při jejich vytahování. Je to způsobeno tím, že jednotlivé lamely jsou ovládány a vytahovány pomocí dvou či více lanek. V případě šikmé plochy jsou tato lanka různě dlouhá a tudíž jsou navíjena jinou silou. Do zešikmených ploch je třeba vybírat k tomu speciálně uzpůsobené žaluzie, které jsou ovšem většinou vyráběny pouze v omezené nabídce šířky lamel či materiálů.

Textilní rolety

Variantu žaluziím představují textilní rolety. Mohlo by se zdát, že rolety jsou ideální do všech typů oken. Ovšem v případě šikmin, jsou i zde jistá omezení. Roleta funguje na principu tyče, na kterou je látka navíjena. V případě, že byste chtěli roletu instalovat do okna se zešikmenou horní hranou, nebylo by technicky možné roletou pokrýt horní cíp okna. Tyč, na kterou je roleta navíjena musí být zkrátka připevněna v rovině, což neumožňuje použití do šikmin.Stejně tak je tomu v případě kulatých či oválných oken.

Plisé na stínění oken

Jistým řešením pro atypické prosklené plochy je plisé. Princip plisé stojí někde na pomezí žaluzie a rolety. Plisé je látka, která se za pomoci tažných lanek skládá do tzv. „harmoniky“. Plisé tak může být nainstalováno i do oken atypických rozměrů, včetně šikmin.

Zastínění oken nadstandardních rozměrů

Speciální stínící techniku je nutné volit také pro prosklené plochy nadstandardních rozměrů. Lamely klasických žaluzií bývají vyráběny pouze v určitých rozměrech, aby nedocházelo ke kroucení příliš dlouhých lamel. Pro velké plochy je tak nutné použít více kratších žaluzií či speciální žaluzie, určené přímo pro instalaci na tyto plochy. Velkorozměrové žaluzie se od těch typických liší v použití materiálů a také ve způsobu ovládání. Každá atypická prosklená plocha má své řešení pro zastínění. Pouze je nutné se u výrobce dobře informovat o vlastnostech toho kterého výrobku v případě použití u atypického okna či prosklených dveří.

 
ab
ab
ab
ab
ab