Kategorie

Jak navodit příjemné klima v letním bytě

Dostatek světla a slunce v interiéru je krásná věc, ale čeho je moc, toho je příliš. A tak se ohlížíme po stínící technice.
 
Mezi nejstarší vynálezy ke stínění sloužily rolety a závěsy, dodnes jsou stále oblíbené žaluzie. Na trhu se objevují i méně známá stínidla s netypickým názvem plisé nebo neméně zajímavé japonské stěny. Přistoupíme-li ke stínění zvenku, můžeme vybírat ze široké nabídky exteriérových markýz.
 
Zastínění střešního okna v podkrovním bytě
 

Podle čeho vybírat

Při výběru bychom měli zohlednit především účel, ke kterému bude stínidlo sloužit. Většinou reguluje vpády slunce do místnosti, zamezuje reflexím, reguluje zatemnění, zvyšuje tepelnou pohodu v místnosti a chrání před zvědavými pohledy zvenčí. Stínící technika by se měla rovněž snadno udržovat a obsluhovat. V neposlední chvíli přichází na řadu i náš vkus, neboť stínící technika musí kromě zmíněných funkcí plnit i službu dekorativní.
 

Rolety

Za prapůvodní roletu se považuje systém bambusových hůlek, které sloužily již před tisíci lety k zatemňování pohřebních místností. Dnešní rolety ušly od té doby dlouhou cestu. Najdeme bohatou škálu barev a materiálů, látkové, tkané, netkané, lehce stínící nebo úplně zatemňující. Výběr materiálu nemá pouze praktickou funkci, ovlivní rovněž naše smysly.
 
 Také textilní rolety dodají interiéru tu správnou letní atmosféru

Žaluzie

V interiérech se setkáváme převážně s horizontálními žaluziemi. Nejčastěji jsou v hliníkovém provedení a širokém barevném spektru. Dražšími variantami jsou bambusové žaluzie.
 
Vzhledem k tomu, že nepřijímají vlhkost, můžeme je používat i například v koupelnách. Dřevěné žaluzie jsou módní a vybírat můžeme z mnoha barevných odstínů.
 
Vertikální žaluzie bývaly doménou kancelářských prostor. Čím dál víc se ale tlačí do našich domácností. Nejedná se jen o strohé bílé lamely. Zejména textilní, různobarevné žaluzie jsou vítanou výzdobou moderních interiérů.
 
Klasické horizontální žaluzie dotvářejí interiér
 

Skládané žaluzie – plisé

Tento druh stínící techniky má velmi krátkou historii, o to více je důmyslný a promyšlený. Plisé se skládá z kolejničky, ke které je fixován pruh plisované látky. Manipulace je prováděna pomocí šňůrek, které procházejí okrajem v látce. Ovládání může být manuální nebo elektrické. Plisé působí v interiéru velmi přirozeně a snadno se dá kombinovat s dalšími stínidly.
 

Japonské stěny

Japonské stěny sloužily převážně k oddělení prostoru, ale čím dál více se objevují i v oknech a balkónových dveřích. Pohybují se po horizontální kolejničce. Japonské stěny vynikají svojí variabilitou. Kombinovat můžeme různé barvy či šířky panelů a podle potřeby je lze uspořádat do fascinujících dekorací, které navíc plní praktickou funkci. Ovládají se manuálně (tyčkou, ovládacím provázkem se závažím nebo jednoduše tahem za látku) nebo pomocí elektromotoru.
 
Markýzy si dnes můžete vybrat v široké škále barevných odstínů
 

Markýzy

Markýzy sice patří mezi venkovní stínící techniku, nicméně ovlivňují zásadním způsobem i klima v interiéru. Ovládají se mechanicky nebo pohodlně pomocí elektromotoru. Venkovní markýzy mají co nabídnout, jejich pořízení je však bohužel v porovnání s interiérovou stínící technikou finančně náročnější.
 

Foto: archiv redakce

ab
ab
ab
ab
ab