Kategorie

Jak naplno využít oken ve tmavé místnosti?

Možná patříte k těm, kteří museli vzít za vděk suterénním bytem. Možná využíváte místnost sloužící původně jako komora nebo dispozice vašeho bydlení v určitém pokoji velká okna nedovoluje. V každém případě se s tím dá něco dělat.

Někteří lidé upadnou do depresí, pokud nemají ze svých oken krásný výhled do dáli, a místo toho se dívají do oken protějšího domu. Většina z nás je ale trochu méně náročná. Stačí nám, že okna jsou, a že pouštějí do bytu dostatek světla. Tedy většinou. Když jsou okna příliš malá a místnosti tmavé, je samozřejmě nejlepší vyměnit je za nová a větší. Jenomže to je úprava nákladná, zásadní, a na chvíli učiní váš domov téměř neobyvatelným. Proto vám přinášíme několik triků, které vám pomohou získat z malých oken co největší efekt, aniž byste museli bourat zdi.

Všechno z cesty

Zdá se to automatické, ale když se na svůj pokoj podíváte přísnějším okem, dost možná si všimnete, že proudu světla z okna stojí něco v cestě. Pamatujte si, že všechny jen trochu větší plochy a předměty zhruba do metrové vzdálenosti od okna by neměly světlo pohlcovat, ale odrážet - to znamená, že samy musejí být světlé. Nestavte pod okno komodu, nevěšte na ně příliš tmavé závěsy. Pokud u okna rádi čtete, zvolte křeslo ve světlejší barvě. V pracovně nepřistrkujte stůl přímo pod okno, protože i když bude bílý, pravděpodobně na něm dřív nebo později skončí počítač, štos dokumentů a jiné věci, které budou světlu stát v cestě.

Zrcadlení

Starým a ověřeným trikem je použít zrcadla. Ano, čtete správně: Ne jedno zrcadlo, nýbrž víc zrcadel v různých velikostech a tvarech a na různých místech v pokoji. Jedno vysoké může být opřeno o zeď nebo vodorovně viset v záhlaví gauče, menší zrcadla klidně umístěte do poliček nebo mezi obrázky na stěnu. Ostatně lesklá plocha pro odraz světla nemusí být rovnou zrcadlová. Veškeré metalické předměty a povrchy také udělají svou službu. Toto řešení se hodí zejména v zimním období, především kolem Vánoc, ale rozhodně se jej nemusíte vzdávat během celého roku. Jen pozor na pouťově lesklý plast a podobné na první pohled laciné materiály.

Delší závěsová tyč

Zrcadla jsme pověsili, prostor před oknem uvolnili... a pak okno doplníme závěsy, které je částečně překrývají, i když jsou roztažené. Tuhle chybu dělá většina z nás, i když máme nalevo i napravo od okna dostatek prostoru. Až budete vybírat závěsy a instalovat závěsovou tyč, zkuste následující trik: Závěsy pořiďte o něco delší, než byste zvolili normálně, a tyč nastavte na takovou délku, aby měly rozhrnuté závěsy vnitřní okraje přesně tam, kde končí okno. Opticky tak vzbudíte dojem, že je okno ve skutečnosti větší, a nepřipravíte se ani o kousek denního světla.

 Bílý parapet

Malé okno ve tmavé místnosti by mělo mít bílý parapet. Nebojte se, že se bude špatně udržovat, prach je ve skutečnosti lépe vidět na tmavém povrchu než na světlém, protože mívá spíš světlejší barvu. Pokud už vaše parapety bílé jsou, máte vyhráno. Pokud ne, rozhodujte se podle materiálu. Můžete je natřít, případně na ně položit ozdobný světlý pruh látky. Někomu se také osvědčilo využití dárkového papíru ve větší gramáži - když jej správně ustřihnete, můžete využít toho, že se sám ovine kolem okrajů.

ab
ab
ab
ab
ab