Kategorie

Jak na zasklení balkonu?

Jak na zasklení balkonu?

Udělejte ze svého balkonu nebo terasy rajskou zahradu!

Co mají společného kuřáci, domácí mazlíčci a zapálení zahradníci? Správně! Všichni občas stráví dost času na balkóně. A když už tam tedy jsou, proč by to nemohl být i trochu zážitek? O tom, jak si na balkóně vytvořit prostor pro sebe, jsme už psali. Co ale s jeho zajištěním před rozmary zimního a obecně nepříznivého počasí? Nejrozumnějším řešením bývá zasklení balkónu - a právě s tím vám rádi pomůžeme!

Dbejte na přípravu

Před samotnou realizací je dobré nejprve zhodnotit současný stav balkonových prostor, které budete upravovat. Zasklením sice můžete značně snížit únik tepla z pokrytých oken a dveří, ale pouze v případě, že i zbytek těla balkonu či lodžie je patřičně zateplený. Nová konstrukce také nebude nejlehčí - ujistěte se proto, že balkonová vložka (a popřípadě zábradlí) dodatečnou zátěž vydrží. I zasklívání se rovná stavebnímu zásahu, a tudíž je potřeba vše předem nahlásit na příslušném úřadě. Jak si snadno poradit s podobnými povoleními se můžete dočíst i zde.

Skleněná příčka se nejčastěji skládá ze skleněných plátů, na které lze pohlížet jako na běžná okna. Vybrat si můžete z plátů rámových či bezrámových - nejlépe podle toho, kolik světla má na balkon proudit a jaký způsob otevírání nejlépe vyhovuje jeho tvaru a prostorovým možnostem. Příčku lze vybavit posuvným systémem, ale i klasickými panty pro otevírání kolem osy jako u dveří. Počítejte s tím, že (v závislosti na velikosti balkonu a nutnosti jej také zastřešit) za zasklení zaplatíte zhruba 15 až 20 tisíc korun.

banner_4

Buďte kreativní!

Zasklením ale cesta k ideálnímu balkonu teprve začíná. Díky obvykle používaným materiálům příčky nenarušují strukturu budovy. Umístit je můžete i do nezastřešených prostor. Zevnitř můžete skleněné tabule opatřit žaluziemi nebo stínícím filmem. Podobně jako u běžných oken lze využít i drobnějších polepových a závěsných dekorací, rostlin či barev.

O nově vzniklý ráj se nezapomeňte dobře starat. Zasklené balkony mohou být náchylné k vlhkosti a teplotním výkyvům. Zejména v zimních měsících mějte na paměti, že izolační schopnosti skleněných tabulí jsou omezené a rozhodně nemohou plnit funkci běžných stěn. V neposlední řadě je důležité zasklené balkony větrat a udržovat v čistotě - navíc předejdete zakalování skleněných ploch a plísním.

Nejste na to sami

Při projektování, realizaci a údržbě se neváhejte poradit s odborníky. Design a dekorace už je ale zcela ve vašich rukou - nezapomeňte si proto vytvořit na zaskleném balkoně skutečně ideální prostor pro sebe - ať už chvilky v něm plánujete strávit nad šálkem kávy nebo v zahradnických rukavicích!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab