Kategorie

Jak na zahradní jezírko?

Jak na zahradní jezírko?

Probuďte na své zahradě život - stylově! Pořiďte si zahradní jezírko. Rádi vám poradíme, jak začít a jak jezírko udržovat. 

Praktická příručka zahradního kapitána

O zarostlý a bahnitý brčál na své zahradě nikdo nestojí. Naopak vkusně vyvedené vodní dílko se může stát ústředním architektonickým prvkem dokonalé rajské zahrady. Přitom však není snadné přejít od jednoho z těchto vrcholů k druhému. Jak na dokonalé zahradní jezírko vám naštěstí snadno poradíme!

Začít byste měli u technických otázek. Máte na zahrádce vůbec vhodné místo? Pamatujte, že musí jít o zpevněné podloží v rovině. Zde může následně vzniknout jáma, do které se vloží speciální fólie (popřípadě tvarovaná plastová nádrž). Zvažte také koupi filtračních zařízení a patřičné zpevnění břehů!

Plavba pro oči

Není to jenom o jezírku. Kaluž vody umí obstarat po menší průtrži na zahrádce každý. Měli byste se proto soustředit především na přidanou hodnotu vodní hladiny a množství prvků, které tu můžete použít. Pokud chcete sousedům vytřít zrak, doporučujeme si s vodou hrát o něco důsledněji. Sehnat dnes menší čerpadlo nebo zahradní fontánku není problém a s trochou kreativity se dá vykouzlit skvělá relaxační podívaná.

Nelze opomenout ani rostlinstvo. Kromě toho, že dodá vašemu jezírku trochu živých barev, zajistí také čistotu vody v nádrži. Ať už vsadíte na nenáročné růžkatce či klasické lekníny, rozhodně neprohloupíte. Informujte se u prodejce, do jaké vody rostliny patří (stojatá, tekoucí, hluboká, čirá…) Hladinu každopádně radíme alespoň ze třetiny zaplnit, abyste se dostatečně vyvarovali dojmu staré hasičské nádrže na Horním Poříčí.

Odvaha šplouchat víc

Oblíbená jsou jezírka především v zahradách orientálního stylu. Upravit podobně okolí nádržky tak může být ideálním krokem k revitalizaci celé zahrady. Ideálním prvkem je neopracovaný kámen oblého tvaru (hranatý se hodí spíše na obklad obecního potůčku). Nezapomeňte ani na možnost využít zahradního a podvodního osvětlení!

Na své zahrádce koneckonců můžete mít i vodu tekoucí! Stačí zvolit protáhlý tvar nádrže nebo speciální koryto s výstelkou. Dekorativní říčku lze využít ke zcela nenucenému rozdělení souvislých ploch nebo implementaci mostíků a kamenných pěšinek. Krapet náročnější údržba za tu podívanou rozhodně stojí!

 

Inspiraci zahradních jezírek najdete v naší fotogalerii

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab