Kategorie

Jak na výběr nejlepší matrace pro lepší spánek?

V posteli všichni trávíme jednu třetinu z každého dne. Zdali v posteli spíte klidně, nebo sebou házíte ze strany na stranu, záleží hodně na matraci. Ta má totiž velký vliv na spánek člověka. Pokud tedy máte v plánu vyměnit svojí starou za novou, její výběr byste neměli podcenit.

 Jak matrace ovlivňuje spánek?

Jedním ze způsobů, jakým matrace ovlivňuje náš spánek, má co do činění s jemnými cévami zvanými kapiláry, které jsou pod kůží. Když tedy ležíme na jakékoliv části našeho těla delší dobu, naše hmotnost snižuje průtok krve cévami a tím zbavuje pokožku kyslíku i živin. Na základě toho nervové buňky vydají mozku zprávu, abyste se převalili. Toto převrácení pak obnoví průtok krve do dané oblasti, ale také krátce přeruší váš spánek. Proto je nutné vybírat mezi matracemi, které se dokonale přizpůsobí našemu tělu. Tím předejdeme snížení průtoku krve a zamezíme neustálému  převracení. Matrace, které se dokážou přizpůsobit, navíc poskytují našemu tělu dostatečnou oporu. To znamená, že páteř je ve vodorovné poloze a tělesná váha se rovnoměrně rozloží.

Která matrace je nejvhodnější?

Nalezení správné matrace není o hledání těch nejlepších a nejdražších značek. Mnohem dražší matrace nutně nemusí znamenat, že jsou oproti těm levnějším lepší a kvalitnější. Soustřeďte se místo na cenu a značku spíše na to, co od matrace požadujete. Někteří lidé dávají přednost tvrdším matracím, jiní upřednostňují měkčí styl. Tvrdost matrace hraje důležitou roli. Je potřeba vybrat takovou, abyste na matraci příliš neklesali (příliš měkká matrace), nebo na vaše kolena, ramena, hlavu a hýždě nebyl vyvinutý příliš velký tlak (příliš tvrdá matrace). Pro pohodlí a kvalitní spánek je nutné vybrat takovou matraci, která udrží naši páteř v rovině a poskytne tělu dostatečnou podporu a odpružení.

Zdravotní matrace

Jedná se o speciální matrace, které díky svým vlastnostem a parametrům dokážou zmírnit některé zdravotní potíže, zkvalitnit tak celkový spánek a rovněž přispět k lepší regeneraci organismu. Zdravotní matrace jsou tedy vhodné pro osoby, které trpí bolestmi zad a páteře, onemocněním krevního oběhu nebo jsou upoutáni dlouhodobě na lůžko.

Jak poznáte zdravotní matraci?

V dnešní době při širokém sortimentu je velice těžké rozeznat, zdali se jedná o kvalitní zdravotní matraci, nebo jen o pouhý obchodní trik. Existuje však řada vodítek, které nám napoví, zdali se jedná o kvalitní zdravotní matraci nebo ne.

  • Certifikát – Každá zdravotní matrace musí mít patřičný certifikát. Pokud jím nedisponuje, nejdná se o pravou zdravotní matraci, kterých je na trhu opravdu mnoho. Při výběru proto vždy vyžadujte certifikát nebo atest konkrétí matrace, jen tak si můžete být jisti, že označení „zdravotní matrace“ je použito správně.
  • Snížené DPH – Zdravotní matrace lze také jistě poznat podle snížené sazby DPH (pro ČR 15 %), do které jsou zařazeny. Tím se odlišují od běžných matrací na trhu.
  • Ověřená značka – Pokud si stále nejste jisti, zdali je matrace zdravotní, vybírejte jen od prověřených značek a firem. Tím máte jistotu, že firma působící na trhu delší dobu nebude riskovat pověst tím, že bude prodávat nekvalitní zdravotní matrace.

Mezi další vodítka, jak poznat kvalitní zdravotní matraci, je označení symbolem „CE“, matrace splňují požadavky na bezpečný výrobek či jsou vybaveny českým návodem týkající se údržby a jejich užívání.

Jakou zvolit výšku a velikost matrace?

Obecně platí, že čím je matrace vyšší, tím je pohodlnější a komfortnější. Při výběru velikosti hodně záleží, k jakým účelům bude matrace sloužit. Zdali bude pro každodenní spaní, nebo jen pro občasné přespání. Každá matrace by však měla činit minimálně 10 až 14 cm. Takovéto matrace jsou vhodné pro občasné přespání. U matrací, které jsou určené pro dennodenní použití, je lepší volit výšku kolem 16 až 20 cm. Velikost matrace je taktéž důležitá. Pokud si však nekupujete novou postel, nemůžete si z rozměrů příliš vybírat. Běžnými a nejvíce využívanými jsou matrace o rozměrech 90x200 cm nebo 180x200 cm. Do menších postelí se pak používají matrace 160x200 cm.

Životnost matrace

Ať už se jedná o klasickou nebo zdravotní matraci, všechny disponují dvěma životnostmi – mechanickou a hygienickou. I když mechanická má delší životnost než hygienická, je stejně nutné měnit matraci z hygienických důvodů každých 8 let. Článek vznikl ve spolupráci s firmou Matrace Webstr – Matrace Plzeň.

ab
ab
ab
ab
ab