Kategorie

Jak na výběr kvalitní přikrývky a polštáře pro komfortní spánek

Jak na výběr kvalitní přikrývky a polštáře pro komfortní spánek

Kvalitní spánek pro dokonalou regeneraci těla i duše ovlivní vhodný výběr lůžkovin, polštářů i přikrývek, ale i prodyšného povlečení. Ty doplní kvalitní postel, rošt i matraci. Je totiž velmi důležité, co máme ve spánku pod hlavou a čím se přikryjeme.

Jak vybrat správný polštář

Můžete si vybrat tradiční velký polštář s rozměry 70 x 90 cm. Mnoho odborníků ale tvrdí, že je pro páteř nevhodný. Můžete si k němu pořídit polštáře menších rozměrů, nebo rovnou zvolit menší. Pak může mít páteř při ležení na zádech přirozený fyziologický tvar a při poloze na boku může být v rovině. Polštář by měl zasahovat jen pod krk a ne pod záda, nadzdvihovat horní okraj trapézového svalu, který se tak uvolní. Zdravotní polštář má speciální anatomický tvar a je vyplněn línou pěnou s tvarovou pamětí. Díky tomu zajistí optimální polohu páteře při spánku.

Věnujte pozornost hygieně polštářů

Polštář je s naším obličejem v přímém kontaktu a vstřebává pot vylučovaný tělem během spánku. To pak vytváří dobré podmínky pro množení různých plísní a roztočů. Proto je třeba věnovat pozornost pravidelnému a častějšímu praní, větrání a čištění. Toto kritérium je zásadní zejména pro lidi, kteří trpí astmatem, alergiemi a respiračními chorobami. Vhodné jsou hypoalergenní polštáře s kuličkovou náplní, které se dají ušít i na míru.

Jak vybrat správnou přikrývku

Přikrývka musí mít odpovídající rozměry. Běžné jsou dvě velikosti přikrývek, standardní 140 x 200 cm a prodloužená 140 x 220 cm. Můžeme vybírat i z řady dalších rozměrů, nebo si nechat ušít přikrývku i povlečení přímo na míru. To ocení zejména osoby vyššího vzrůstu. Přikrývka má zajistit dostatečný tepelný komfort, prodyšnost, únik vstřebaného potu, nemá být těžká a má splývat kolem těla. Prodyšné povlečení ochrání náplň přikrývky před roztoči a šupinkami kůže.

Typy a náplně přikrývek

Některé přikrývky mají vnitřní náplň v jednom povlaku bez jakéhokoli prošití. Lepší variantou je prošívaná přikrývka. Vybírat můžeme letní i zimní přikrývky. Oblíbená je i celoroční přikrývka, která se dá využívat po celý rok. Během léta oceníte ultra lehké letní přikrývky, v zimě prošívané zimní přikrývky, které vás zahřejí.

Zaměřte se na náplně přikrývek a polštářů

Tradiční péřové přikrývky a polštáře vyžadují pravidelné větrání na čerstvém vzduchu. Nejúčinnější je v mrazivých dnech a ve větru. Nedávejte je ale na přímé slunce, jinak v nich tuk z peří žlukne. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění. Pro alergiky a astmatiky jsou vhodná speciální dutá vlákna, která se dají snadno vyprat. Vhodné je se zaměřit i na kvalitní české výrobky, jejichž polštáře a peřiny jsou hypoalergenní a antibakteriální. Nesídlí v nich roztoči, jsou lehké a nadýchané.

Na co se zaměřit při výběru přikrývek a polštářů

Při výběru polštářů a přikrývek věnujte pozornost individuálním potřebám kladeným na materiál. Někdo je horkokrevný a hodně se potí, jiný je zase zimomřivý a potřebuje pořádně zahřát. Obezřetní musí být zejména alergici a astmatici. Pokud máte problémy s páteří, pečlivě vybírejte hlavně polštář. Velmi důležitým kritériem je také zdravotní nezávadnost, kvalita zpracování, náplně i povlaku. Povlaky přikrývek a povlečení barevně a vzhledově slaďte k vašemu interiéru. Vzájemné sladění barev a vzorů by mělo vyvolávat pozitivní emoce, abychom mohli pravidelně čerpat energii na další den a dobře se nám spalo.

ab
ab
ab
ab
ab