Kategorie

Jak na vánoční úklid a nezbláznit se z toho?

Jak na vánoční úklid a nezbláznit se z toho?
Vánoce už se (zase) kvapem blíží a vy stále nemáte uklizeno? Nepanikařte, nejprve si svůj úklid v klidu zorganizujte a pusťte se do něho až poté.

Postupujte podle plánu

Možná se to zdá jako banalita a zbytečnost, ale vážně si zkuste sepsat, jaké místnosti uklidíte první, případně čemu se v nich chcete věnovat. Chcete uklízet i ložnici nebo pouze místnosti jako obývák, kuchyň a koupelnu? Jakmile si vše naplánujete, bude váš úklid daleko rychlejší a efektivnější, než kdybyste zmateně přebíhali z místnosti do místnosti. Pamatujte také na to, že není ostuda říct si o pomoct. S těžkými věcmi či posouváním nábytku musí pomáhat ti nesilnější. 

Kuchyň

Kuchyň je základem vašeho domova a právě tam budete nejspíš připravovat a konzumovat štědrovečerní večeři, proto je možná vhodné začít zde. Připravte se ale předem na to, že práce bude nejspíš nejkomplikovanější. Umýt musíme jak okna, tak celou kuchyňskou linku, regály, police i špajz. Jakmile toto budete mít za sebou, ostatní místnosti vám už utečou hravě.

Úklid kuchyně nepodceňujte, není nic horšího, než když vám při obalování kapra lítají kolem hlavy moly a ingredience na sváteční hostinu jsou plné nakladených vajíček. I na takové věci je potřeba myslet a zkontrolovat všechny dózičky a pytlíčky s jídlem. Takže nejde jen o utření prachu a umytí oken, myslete na to, že je potřeba uklidit kuchyni i "zevnitř". 

Obývací pokoj

Další velmi důležitou místností při Vánocích je obývák. Jistě máte mezi svátky různé návštěvy nebo si chcete prostě jen v klidu odpočinout u televize. Doporučujeme se zaměřit především na gauč, kam vám během roku popadá neuvěřitelné množství drobků. Při utírání prachu nezapomeňte otřít všechny dekorace nebo listy květin, i ty mohou být zaprášené a uškodit tak celkovému dojmu z vánočně vyzdobeného obýváku. Pokud máte v obýváku vázy či jiné ozdobné sklo, nezapomeňte ho omýt. Stejně tak je zapotřebí místnost vyluxovat či vyčistit koberce a dečky, ale to hravě zvládnou i vaše děti, ne?

Zapojte děti

Pokud máte možnost, zkuste zapojit své děti do lehčích prací. Zvolte pro ně například sundání všech povlečení a prostěradel v ložnici, případně mohou nastrkat nádobí do myčky, jistě zvládnou i utření prachu ve svých pokojích nebo vyluxovat koberec. Vy potom v pokojích vysajte matrace a vyčistěte vzduch, aby se vám doma o svátcích dobře dýchalo. 

Kupelna

Před Vánocemi je také ten nejlepší čas udělat revizi všech svých beauty pomocníků a veškeré drogerie. Ježíšek často přinese nové šampony, sprchové gely, možná i make-up nebo parfém, není potřeba skladovat letité odpadlíky, které už ztratily svou vůni i lesk. Proto při utírání prachu na poličkách v koupelně zkuste všechno protřídit a dlouho nepoužívané věci bez milosti vyházet. Otřete lustry a uvidíte, jak se vám bydlení zase krásně prosvětlí. 

ab
ab
ab
ab
ab