Kategorie

Jak na úpravu nebo rekonstrukci umakartové koupelny?

"Nepohodu" a úskalí bytového jádra z umakartu pamatují mnozí a leckdo se s umakartem v koupelně potýká dodnes. Proto jsou návody, rady a tipy, jak lze vylepšit nebo rekonstruovat umakartové bytové jádro, velmi žádané a populární.

Pozůstatek dob minulých

Zejména ten, kdo žije v panelákovém bytě nebo bydlel nějaký čas na vysokoškolských kolejích, zná  domov, který hyzdí  umakartové jádro. Umakart  je vlastně papír tvrzený umělou pryskyřicí a vrstvený lisováním. Kdysi tak velmi často používaná umakartová konstrukce představovala rychlé a levné řešení výstavby koupelen v hromadné výrobě bytů. Dnes na místo umakartu nastupují moderní stavební materiály, které nabídnou mnohem vyšší komfort i více možností, jak novou koupelnu zařídit. Co je důležité vědět, chcete-li přestavět bytové jádro, tedy podstatně zvýšit komfort svého bydlení.

Upravit umakartové jádro, nebo jej vyzdít?

Plánujete-li přestavbu bytového jádra, nejprve se rozhodněte, zda bude vaše nová koupelna více méně kopírovat dosavadní rozvržení, nebo se bude jednat o  radikální proměnu, která zasáhne do dosavadního půdorysu bytu. Pouhá úprava či vylepšení umakartového jádra je samozřejmě levnější a časově nenáročná. Pokud se ale rozhodnete pro vyšší investici do kompletní rekonstrukce koupelny, je lepší svěřit práci do rukou profesionálů.

Kompletní rekonstrukce

Rekonstrukce bytového jádra znamená vyzdění vnitřních stěn a jejich obklad keramickými dlaždicemi či mozaikou, spolu s výměnou podlahové krytiny. Následuje výměna a ukotvení  vany, umyvadla a toalety a napojení na rozvody vody a odpady. Před výstavbou nové koupelny se obvykle stará umakartová konstrukce bytového jádra odstraní. Je ale třeba mít na mysli, že vyzdění bytového jádra by měla předcházet konzultace s projektantem neb statikem, případně dokonce žádost o vydání stavebního povolení (pokud jde o zásah do nosných konstrukcí domu).

Levnější proměna

Ovšem chcete-li kupelnové jádro zatím ponechat konstrukčně původní, ale přesto jej vylepšit, upravit, zkrášlit a zkulturnit, je-li  jádro sice umakartové , ale není zplesnivělé , existuje i řešení s využitím obkladových desek nebo nátěru. Takový zásah nebude stát příliš mnoho peně, nebude trvat příliš dlouho a přinese značný efekt (alespoň po určitý čas), ale na druhou stranu nevyřeší například problém zprohýbané stěny jádra.

Za kolik?

Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, rozhodně nečekejte, že bude taková přestavba hotová za dva dny. Podle rozsahu rekonstrukce a počtu řemeslníků, kteří se jí budou věnovat, se může doba, kdy budete muset „bydlet na staveništi“ pohybovat přibližně mezi 5 a 10 dny. Cena je přirozeně také velmi variabilní (záleží na použitých materiálech, velikosti koupelny a mnoha dalších faktorech), nejčastěji se však pohybuje kolem 100 tisíc korun.

Nepodceňte přípravu

V určitých případech byste mohli potřebovat stavební povolení. Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu však není vyžadováno v případě stavebních úprav (tedy i rekonstrukce bytového jádra), pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. To, zda bude nutné vyřídit pro rekonstrukci stavebního povolení a absolvovat   kolaudace, zjistíte na příslušném stavebním úřadě, případně by vám měla být schopna poradit stavební společnost, která bude přestavbu koupelny realizovat. Mnohé firmy v rámci svých služeb nabízí i pomoc s vyřízením případných nutných formalit.

ab
ab
ab
ab
ab