Kategorie

Jak na údržbu nerezových ploch

Již několik let jsou na trhu nabízeny kuchyňské spotřebiče v nerezovém provedení, které téměř vytlačily klasické bílé nebo černé provedení. Nerezový vzhled doplňuje zvláště moderní kuchyně a objevuje se také na doplňcích – úchytkách, obkladových deskách apod. Ne všichni si při nákupu uvědomí, že nerez je pracnější na údržbu. Poraďme si, jak si údržbu co nejvíce zjednodušit.
Nerez je velmi náchylný na poškrábání. Proto se vyvarujme veškerým škrábavým údržbám a zapomeňme na drhnutí drátěnkou a pískem. Dejme pozor i na neopatrné pohyby s nožem nebo vidličkou nebo na posouvání hrnců po varné desce. Pozor také na velké prstýnky.

Nerezové spotřebiče působí elegantně a moderně, jsou však náročnější na údržbu

Očistí a vyleští

Údržba nerezu by se měla provádět pomocí čistících prostředků na něj určených. Ušetříme si tím čas a úsilí. Prostředky nakoupíme v každém kuchyňském studiu nebo drogerii. Můžeme vybírat ze dvou typů – buď  zakoupíme prostředek, kterým spotřebič umyjeme a zároveň jím ošetříme nerez, nebo prostředek ve dvou lahvičkách, kde jedna obsahuje čistič a druhá roztok na ošetření. První varianta bývá zpravidla dražší. Princip snadnější údržby nerezu spočívá v ochranné vrstvě, kterou na nerezu vytvoří speciální mycí prostředky. Ochranný film zamezí nežádoucím otiskům prstů a udrží nečistoty na svém povrchu. Při běžné údržbě nám pak stačí otřít hadříkem vrchní vrstvu ochranného filmu. Můžeme zakoupit i prostředky v podobě olejíčku, který se suchým hadříkem rozetře na nerez  –  používá se hlavně na nerezové chladničky, ale také na odsavače par. Obdobný způsob údržby je možný také na nerezových dřezech – v důsledku neustálého styku s vodou se však ochranná vrstva neudrží tak dlouho.

K údržbě nerezových ploch je určena řada speciálních prostředků

Prevence především

Abychom se při úklidu nejen nerezu, ale celé kuchyně moc nenadřeli, předcházejme nepořádku správným užíváním. Základním pravidlem je otevírání a zavírání pomocí madel. Pokud budeme chladničku otevírat pouze za úchyt, neupatláme dvířka. Stejné je to s otevíráním skříněk. Módní povrchy dvířek ve vysokém lesku zůstanou bez otisků prstů. Nebo můžeme zvolit spotřebiče, na které nemusíme sahat vůbec – existují například digestoře, které jsou dodávány s dálkovým ovládáním.
ab
ab
ab
ab
ab