Kategorie

Jak na studentské bydlení?

Jak na studentské bydlení?
Privát, kolej - nebo raději mamahotel?

Jedním z nejdůležitějších mezníků v životě mladých je otázka samostatného bydlení při vysokoškolském studiu. Řešit se dá několika způsoby, a především ve velkých městech je možností jak se ubytovat velké množství. Jak si sehnat střechu nad hlavou a přitom hlavu neztratit? To vám poradí sami studenti.

Kolej

Nejčastější kotviště studentů. Už z toho musí být každému jasné, že o poklidné místo k životu se rozhodně nejedná. Pokud nenarazíte na soukromou ubytovnu nebo velice benevolentní vrátné, můžete navíc zapomenout i na kreativní možnosti, co se vybavení vašeho pokoje týče. Budete nuceni přicházet “domů” před zavíračkou, a pokud nezakotvíte v těch nejvyšších cenových kategoriích, nejspíš budete sdílet kuchyň i toalety s dobrou polovičkou spolužáků.

Koleje ještě ke všemu nepotěší ani ze strany odhlučnění. Pravidelnou sondu do soukromého života vašich sousedů tak očekávejte především ve večerních hodinách - samozřejmě i přesně tehdy, kdy byste se jinak rádi učili a soustředili.

Více o tom, jak život na koleji probíhá a na co si z hlediska bydlení dát pozor, čtěte v článku ‘Jak se bydlí na vysokoškolské koleji’.

Mamahotel

Kam jdeš? A s kým? A kdy se vrátíš?! - Podobné otázky budete nejspíš muset v mamahotelu alespoň občas překousnout i v letech, kdy se už zdají poněkud nemístné. Rodiče mají zkrátka starost a pokud se u nich rozhodnete i nadále bydlet, obětujete určitou část soukromí a svobody, jež jsou v adolescentním věku tak opojné.

Na druhou stranu si můžete být jisti alespoň jedním teplým jídlem denně, které nebude mražená pizza ani špagety na sto způsobů. Mamahotel ve finále nabízí vskutku špičkovou úroveň doplňkových služeb ve většinou velmi příznivé cenové relaci. Pokojová služba je prostě jen občas trochu náročná a vlezlá… V porovnání s kolejemi vám však stále zbývá vcelku velký životní prostor, který si můžete do značné míry přizpůsobit podle sebe.

Útulnými a vynalézavými pokoji se můžete inspirovat i v našem dalším článku.

Privát

Hurá - svoboda! Tedy alespoň její uspokojivá náhražka. Bydlet (téměř) ve vlastním je jedním z největších potěšení studentského života. Žádná večerka, žádná pravidla - tady jste pánem tvorstva jen vy. Tedy… vy a vaši spolubydlící. Málokdy se totiž poštěstí najít privát v cenové kategorii, kterou jste jako student schopni snést. Do určité míry se tedy opakuje případ koleje - jste odkázáni na povahu a kolegilaitu vašich bezprostředních sousedů.

Může z toho být přátelství na celý život, nebo pěkná řádka probdělých nocí a ukradených potravin. Na bydlení ve vlastním je zkrátka spoleh jen v některých ohledech. Například v bytovém designu máte volnou ruku. Vsaďte na klasiku nebo nechte pracovat fantazii. Čisté linie a aktivní barvy vám dokonce mohou pomoci vytvořit ideální místo pro práci a učení!

A pokud si myslíte, že zabydlet se nedá levně a zároveň moderně, pak jste ještě určitě nečetli náš další článek!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab