Kategorie

Jak na správné fungování jezírka?

Jak na správné fungování jezírka?
Poté, co jezírko poprvé napustíme, začněme hned s filtrací, abychom se zbavovali zčeřeného kalu. Čerpadlo by mělo být umístěné cca v polovině výšky jezírka, nevhodné je jeho umístění na dně. Vodu rybníčku by mělo přefiltrovat cca 4-5x za den.

Vhodné prokysličení je možné provést pomocí různých fontánek, vodopádů nebo vzduchových sloupců pod hladinou. Jen dobře prokysličená voda bude tím pravým místem pro život ryb a rostlin.

Filtry

Filtry volme co největší, aby jimi voda mohla protékat pomalu. Výkonné čerpadlo a malý filtr není správná volba, filtry se takto často ucpávají a mikroorganismy přestávají být aktivní. Trvalý provoz filtrování je třeba nechat běžet nepřetržitě, byť zpočátku se může zdát jeho účinek poměrně slabý. Během měsíce až dvou se ale situace ustálí a celý systém se sladí a začne fungovat. Ve filtru se totiž po této době stačilo vytvořit dostatek dobře okysličených mikroorganismů důležitých pro správný život pod vodou.

Rostliny v jezírku

Rostliny by měly být osázeny cca na 1/3 povrchu vodní hladiny. To mnohdy může představovat souvislý pás po obvodu jezírka. Pokud se začnou v jezírku tvořit řasy, hned zpočátku je likvidujme. Existují pro to různé přípravky a spolehlivě fungují i UV lampy. Přes ty je vedena voda, na kterou působí ultrafialové paprsky, které způsobí, že se vznášející řasy spojí na hladině ve větším objemu a snadno se odstraní. UV lampa nemusí být zapnutá stále, stačí to ve chvíli, kdy voda již zezelená.

Rybky v jezírku

Ryby nevysazujme hned, ale až poté, co se trávy uchytí a zakoření. Ryby je možné v jezírku přikrmovat, ale není to nutné. Větší a dobře zazeleněné jezírko jim poskytne dostatek živin samo o sobě. Množství ryb volte s ohledem na objem vody.

Na jeden metr krychlový by mělo připadat cca 25 cm délky ryb. Nezapomeňme na to, že se nám ryby v jezírku začnou množit.

Ryby zahradní jezírko velmi oživí, navíc nám pomohou v boji proti nepříjemným komárům, kterým se v bahně na okrajích jezírka může dařit. Ryby si rádi pochutnají na jejich larvách a my máme po starostech.

Dbejte na bezpečnost jezírka

Zahradní jezírko bude v zahradě tvořit zajímavý a uklidňující kout. Bude se nám připomínat veselými odlesky slunce na jeho hladině a tichým šuměním při ztichlém večeru. Nezapomeňme ale na domácí zvířata a hlavně na malé děti. Pokud si vybudujeme hlubší jezírko se strmým břehem, může pro batolata představovat velké nebezpečí. A pokud vlastníme vodomilnou rasu psa (kočka do vody dobrovolně jen stěží vleze), můžeme řešit permanentní problém s mokrými stopami v domě.

ab
ab
ab
ab
ab