Malé detaily mají velký dopad
Nemusíte zrovna přibíjet křížek nad každé dveře, ani kreslit po stěnách komplikované mandaly. Povznesení osobním prostorům daleko lépe zajistí mnohem obyčejnější doplňky, jakými jsou přirozeně květiny, kameny, ba dokonce krystaly. V jejich případě je pozitivní vliv na psychiku dokonce vědecky potvrzený.
Spirituální architektura hlásá silnou propojenost světa, a tedy i různých částí vašeho domu či bytu. Spíše než fragmentovat svůj příbytek na spirituální a nespirituální kouty je lepší stvořit spíše jeden souvislý celek, kudy může - alespoň obrazně - energie plynule proudit. Bez osobního přístupu je ovšem šance na úspěch mizivá. Zapojte při dekorování a plánování především své vlastní pocity a vytvořte si k jednotlivým místům unikátní citové vazby.
Pokud máte možnost plánovat rozvržení domu (bytu) před jeho stavbou, zaměřte se na prostorná okna, vyhněte se příliš úzkým chodbám a limitujte oddělenost společných pokojů. Výtečnou kombinací moderní a spirituální architekturou je i zvýšený strop, popř. zakončení stropních prostor pouze zkosenou střechou.
Zapojte své smysly
Spirituální bydlení, to neznamená jen vidět, ale také slyšet nebo cítit - je důležité, aby pobyt v pocitově orientovaném prostředí působil takřka na všechny smysly. Toho lze dosáhnout za pomoci speciálního osvětlení (svícny, indické lampy diya), vonných prvků nebo přírodních povrchů, zejména těch zajímavých na dotek (proutí, tkaná látka, dřevo…)
Výbavou to ale všechno teprve začíná - k opravdovému propojení je potřeba dopracovat se postupně. Mimo jiné i soustavnou péčí o celé prostředí. Nehledě na to, že bydlet spirituálně pro každého znamená něco trochu jiného. Ať už je ale obyvatelův pohled na svět jakýkoliv, je nutné si především pamatovat, že spojit svou mysl s konkrétním místem není jen povznášející, ale také nesmírně praktické a uvolňující. I hluboká navázanost na personalizaci domovních prostor je jedním z důvodů, proč spirituální bydlení vyvstává jako moderní designový trend.