Kategorie

Jak na podlahu, IV. část

V dnešní době přibývá netradičních způsobů bydlení. Byty v továrnách, ultramoderní interiéry či naopak přírodní bydlení vyžadují zcela jiný přístup a jiné podlahové krytiny, než bydlení klasické.

Skleněná podlaha

Určitě znáte pohádku o zámku na skleněném kopci, který nebylo možné zdolat. Dnešní skleněné dlaždice by již pro onoho romantického dobyvatele zas tak velkou překážku neznamenaly. Jejich výrobci se již s problematickou kluzkosti tohoto materiálu vypořádali. Využili k tomu technologie pískování a rýhování. Podlaha z takových dlaždic působí velmi subtilně, křehce a na někoho díky vysoké transparentnosti až nepříjemně nestále. Vhodná je zejména do prostor, kde není dostatek přirozeného světla a kde je nutné bezezbytku zachytit každý paprsek. Velmi efektní je podsvícení skleněných dlaždic - prostor se rázem rozprostře a kategorie nahoře/dole se stanou relativními. Zvláště pokud skleněnou dlažbu doplníte skleněným obkladem stěn. Rázem se ocitnete v pohádce inspirované glamourem.

Podsvícení skleněných dlaždic působí velmi efektně

Kov pro podlahu atypických konstrukcí

Kovová podlaha se uplatňuje nejen v průmyslových provozech, ale i v netypických bytových prostorech, kde působí jako ozvláštňující prvek. Kov je pro svou lehkost, tvárnost a vysokou nosnost oblíbený zejména pro schodiště, zábradlí, ochozy nebo visuté lávky. I dnes, stejně jako v osmdesátých letech, se nejčastěji používá perforovaný plech nebo panely s dezénem kovových plátků. Možná jsou i jiná řešení -  fantazii se u tohoto materiálu meze opravdu nekladou. Jen pamatujte, že kovová podlaha působí velmi technicistně a studeně - je proto dobré ji používat s mírou a kombinovat ji s teplými materiály jako je dřevo nebo cihla.

Kovové pláty jako jedna z alternativ kovové podlahy

Podlaha z trávy

Ano, bambusová podlaha je stále oblíbenější. Pro výrobu charakteristických dlouhých dílů se používá zdřevnatělý stonek, který je po rozřezání lisován do několika vrstev. Velkou výhodou bambusu je jeho lehkost a pevnost. Bambus sám přitom velice rychle roste a je tak snadno obnovitelným přírodním zdrojem. Bambus má zajímavý dekor, je příjemný na chůzi i dotek a stejně jako dřevo interiér proteplí.

Bambus je příjemný na chůzi i dotek

Betonová podlaha

Podlaha z betonu se hodí do opravdu originálně pojatého interiéru - svou strohostí, chladem a tvrdostí snadno přebije ostatní prvky v místnosti, kterou tím přemění v garáž. U betonu je třeba dbát na jemnost betonové směsi, aby se při chůzi pod bosé chodidlo nepřipletl kamínek. Také je nutné ji perfektně vyhladit. Na striktně šedé ploše bude vidět každá nerovnost. Beton si skvěle rozumí s hrubě opracovaným dřevem, kovem a  nábytkem z kůže nebo exotického dřeva. Svou jednoduchostí umožňuje vyniknout extravaganci linií a složitosti ornamentů. Beton je velmi tvárný a proto mu lze vtisknout dezén zcela podle vašeho přání.

V kontrastu se strohostí betonové podlahy vyniknou ostatní linie interéru
ab
ab
ab
ab
ab