Nevíte si rady s tím, jak správně odvzdušnit topení?
Často to vypadá, že ačkoliv kotel topí na plný výkon, v bytě je stejně zima. Ve většině případů je to totiž tím, že jste podcenili zimní přípravu na topnou sezónu a neodvzdušnili radiátory. Přitom je to poměrně jednoduché a rychlé. Příčinou zavzdušnění jsou vzduchové bubliny, které se do radiátoru dostanou třeba skrze netěsnící sváry trubek nebo při rychlém napouštění vodou.
1. krok
Domluvte se v panelákovém domě na hromadném odvzdušnění radiátorů, po několik nocí je nutné, aby všichni otevřeli termoventily na nejvyšší možnou hodnotu. Tak se dosáhne toho, že vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru, tedy k radiátorům s ručními výpustními ventily.
2. krok
Nyní přichází na řadu samotné odvzdušnění, připravte si nádobu na zachycení vody a hadr. Zajistěte k ventilu dobrý přístup a na podlahu pod ním položte silnější hadr. Doporučuje se odvzdušňovat večer, kdy se vypnou čerpadla s výměníkovou vodou, zpravidla tedy okolo 22. hodiny.
3. krok
Pomalu uvolněte ventil a vypouštějte vzduch. Vycházející vodu chytejte do připravené nádoby (stačí hrníček nebo menší miska). V momentě, kdy začne voda vytékat plynule, jsou vzduchové bubliny pryč.
4. krok
Zkuste zatopit v celém bytě znovu a zkontrolujte pozorně, zda všechny radiátory hřejí naplno a po celé jejich ploše. Pokud se i přesto na některém z radiátorů nachází studená místa, je nutné celý proces opakovat.
Pokud se topení nerozjelo naplno ani po několika dnech opakování, raději zavolejte odborníky, chyba může být i jinde než v pouhém odvzdušnění. Při hledání návodů se můžete setkat i s jiným postupem, někdo například radí, že odvzdušnění je nejlepší provádět naopak - tedy při zcela otevřených ventilech a během dne. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, vždy je nejlepší provádět odvzdušnění od spodních pater směrem k těm horním.