Plánujete se pustit do lehké rekonstrukce svého bydlení a chcete začít novou omítkou? Poradíme vám, jak udělat ze staré omítky novou.
Jak začít s opravou omítky?
Než se pustíte do úplné likvidace stávající omítky, ověřte si, že nemá žádnou historickou cenu. Pokud ne, pak se klidně pusťte do práce.
V prvním kroku zjistěte, jak moc je omítka poškozena – to zjistíte poklepem zednickým kladívkem. Na první pohled krásná malba může mást a maskovat rozpadající se stěny.
Omítka se rozpadá, co teď?
Jakmile se vám při lehkém poklepání začne sypat velké množství stěny, bude nejspíš potřeba udělat omítku kompletně novou. Rovnou tedy celou starou omítku oklepejte až na cihlu. Následně zeď znovu omítněte. Pokud ale zjistíte, že máte dostatečně pevný podklad ze staré omítky, bude ji stačit jen opravit.
Jak udělat novou omítku?
Zeď si namočte štětkou a špachtlí pak oškrábejte, co půjde. Zbytek nechtěného materiálu napenetrujte akrylátovou penetrací. Po zaschnutí penetrace začněte štukovat. Výběr štuku nechte na odborníkovi v obchodě, volit můžete například štuk klasický, hladký, sádrový nebo zrnitý. Penetraci i štuk pořiďte od stejného výrobce a držte se postupu na obalu výrobku.
Na opravu omítky použijte omítkový nebo sádrový tmel. Omítkový má tu výhodu, že je ihned k použití. Nanášíte ho do vrstvy 3 mm. Sádrový tmel musíte rozmíchat s vodou, ale můžete ho nanášet do vrstvy až 5 cm. Tmel aplikujte kovovou špachtlí nebo nerezovým hladítkem.
Než začnete s finální úpravou, ujistěte se, že je zeď zbavena všech možných odpadávajících částí, prachu i mastnoty. Případné nerovnosti srovnejte stěrkou. Jakmile tmel zaschne, stačí stěnu přebrousit a přemalovat.
Přečtete si také náš článek Jak udělat efektivně ze staré omítky novou? Rovněž si můžete spočítat online půjčku na rekonstrukci a půjčit si třeba 1 500 000 Kč za 1972 Kč měsíčně.