Kategorie

Jak na bezbariérový dům?

Jak na bezbariérový dům?

Bezbariérový dům představuje velkou výhodu, jak ale na něj a na co si dát pozor? 

Ať už žijete s handicapovaným příslušníkem anebo zkrátka přemýšlíte jen do budoucna na důchod, kdy se vám bude bezbariérové bydlení hodit, je fajn vědět, jak na něj. Čemu se tedy vyvarovat a jaké jsou nejčastější mýty? 

Dvě patra? Proč ne

Zřejmě nejzákladnější otázkou je to, zda se pouštět do domu, který má dvě či více pater, anebo nechat jednoduše jednopatrový dům. Samozřejmě, čím více pater, tím více pokojů na jednom prostoru - musíte zvážit, kolik vás v domě má v plánu bydlet. Pokud byste chtěli vícepatrový dům, i to je možnost. Pokud máte v rodině vozíčkáře, v dnešní době již není problém zařídit schody s plošinou, která vyveze vozíčkáře až nahoru v poměrně krátkém čase. Pokud jste důchodce, je taková plošina zřejmě zbytečná, ovšem schodům se stejně nevyhnete. Proto pro vás bude lepší jednopatrový dům. 

Práh a svah

Na co si spíše dát pozor je práh u dveří - maličkost, která dokáže pořádně potrápit nejenom vozíčkáře. Nejlepší je se tomu zcela vyhnout, a pokud je někde nutný, dát opravdu jen nízký. Stejně tak si v základu dejte pozor na to, jaký pozemek vybíráte. Strmý pozemek může někoho lákat, vypadá mnohdy hezky a zajímavě, ale je opravdu vhodný pro bezbariérové bydlení? Je lepší vybírat pozemek v téměř jedné rovině. Terén můžete samozřejmě případně vyrovnat, ale jsou to zbytečné peníze navíc. 

Dveře

Spíše než to, jaké mají mít dveře barvu, řešte to, zda nebude lepší pořídit alespoň do základních místností dveře posuvné. Nemusíte tak řešit výšku klik a už vůbec nemusíte řešit to, na jakou stranu se mají otevírat. I pro zdravé jedince jsou tyto dveře mnohdy praktičtější, když mají například plné ruce. Co se týče dveří do garáže a těch vchodových, je to poněkud složitější. Ani jedny v posuvném typu by totiž nesplňovaly protipožární normy, je zapotřebí zvolit tedy to "normální". Vybrat ale můžete nějaké lehčí, u kterých nemusíte vyvinout tak velkou sílu na otevírání. 

Co na to vozíčkář?

"Pro vozíčkáře je otevírání a zavírání klasických dveří s klikou noční můrou. Je to ubíjející manipulace a pro každodenní život naprosto nemyslitelná. Naproti tomu manipulace s posuvnými dveřmi je snadní a nestojí mě žádnou námahu. Navíc jde i o bezpečnost. V případě pádu z vozíku hned za otočnými dveřmi by se ke mně z druhé strany nikdo nedostal," říká vozíčkář, majitel bezbariérového bydlení. 

Prostor

Další dobře míněnou radou je otevřený prostor. Dveře jsme sice již probrali, zvažte ale, kam je vskutku nutně potřebujete. Samozřejmostí je koupelna, záchod, ložnice. Ale do obýváku a do kuchyně je potřebovat nebudete, mnoho lidí s bezbariérovým bydlením má z chodby otevřený prostor vedoucí právě do obýváku a do okolních místností, kde dveře nejsou zapotřebí. 

Nábytek

Dále si dejte pozor na nábytek, spíše než vysoký, kupujte širší. Pokud jste vozíčkář, samozřejmě všemu musíte uzpůsobit i svou výšku, vypínače na světla musí být o trochu níž, šuplíky také. V důchodu ale pravděpodobně už také neporostete, naopak se spíše budete hrbit, čili nižší vypínače vám určitě neuškodí. 

Vana, či sprchový kout?

Mnoho lidí má samozřejmě raději vanu, člověk v ní dokáže lépe zrelaxovat, může si udělat pohodu. Ovšem má jednu velkou nevýhodu, a to je vstup a výstup z ní. Na vanu musíte být fyzicky schopný přelézt několik centimetrů, proto je pro vás jednoznačně vhodnější sprchový kout, který může být 100% bezbariérová a hodně prostorný. 

ab
ab
ab
ab
ab