Kategorie

Jak levně zkrášlit umakartovou koupelnu ? A lze vůbec umakart natřít? Poradíme vám, jak koupelnu zkulturnit, když ji zrovna nechcete vyzdít.

Před každým, kdo chce vylepšit umakartovou koupelnu, stojí dva úkoly: zútulnit koupelnu a zaplatit co nejméně. Jaké jsou možnosti?
 
Tento článek pro Svět-Bydlení napsal  Ing. Oldřich Mižďoch ze společnosti Akzo Nobel Coatings CZ, a.s., která zaštiťuje Balakom, ověřeného partnera Světa-Bydlení

Léta tvrdím, že na internetu se dá najít všechno, a tak abych své tvrzení podpořil, zadal jsem do vyhledávače klíčová slova „umakartové“, „barvy“, „rekonstrukce“ a hle, možnosti tu jsou:

Přestavba jádra na zděné, jen není zrovna „grátis“

Když máte peněz dostatek, umakartové jádro vybouráte a celý prostor přestavíte. Je to řešení nejlepší, ale potřebujete k tomu částku okolo 100 000 korun.

Obklad dlaždicemi

Dalším kvalitním řešením je obložení umakartu dlaždicemi. Náklady odhaduji na 3000 korun (bez práce).

Vlhku-vzdorný sádrokarton

Našel jsem firmy, které nabízejí na umakart sádrokartonové desky. Cena vlhku-vzdorného sádrokartonu je něco pod 100 Kč/m2 – čili na malou koupelnu potřebujete sádrokartonu za 1000-1500 Kč (práci nepočítám)

Tapety

Velice rozšířené jsou omyvatelné tapety nebo sklovláknité tapety. Cena tapet se pohybuje okolo 50 Kč/m2. S náklady se vejdete do tisícikoruny. Práci zvládnete sami No a nakonec zde máme barvy, o kterých budu psát především.

Barva – řešení rychlé, levné, a snad dočasné

Nátěr umakartové koupelny barvami - nebojme se to přiznat - je řešením nouzovým. Po přestěhování do vysněného bytu jste zaplatili částku v řádu statisíců, všechny úspory jste dávno vybrali, příbuzní se před vámi zapírají, plat máte méně než průměrný. Po dobu, než se z tohoto šoku vzpamatujete, musíte vydržet i se starou umakartovou koupelnou.

Než se umakartu se zbavíte

Tento chmurný obraz jsem nastínil proto, abych význam nátěrů umakartových koupelen zasadil do patřičného rámce. Musí být jasné, že barvy jsou v tomto případě východiskem z nouze. Tomu by měl odpovídat i jejich výběr. Nehleďte na to, která barva je nejodolnější nebo která je nejdražší – je to zbytečné.

Jaké vlastnosti by měla mít barva do umakartové koupelny

Barva by měla vydržet 3 - 5 let a měla by držet na umakartu. V okolí umyvadla a vany by měla být omyvatelná. Prvořadou podmínkou dobré životnosti nátěru je pečlivé očištění a odmaštění umakartu. Teď trochu přeženu: těmto kritériím vyhovují prakticky všechny barvy. Za pravdu mi opět dá internet – při vyhledávání vhodných barev na umakart jsem našel prakticky všechny druhy barev.

Z jakých barev můžete do umakartové koupelny vybírat

Nejčastěji zmiňované byly malířské barvy s obsahem akrylátového pojiva, fasádní akrylátové a silikonové barvy, doporučovány byly i vodou ředitelné akrylátové, ale i syntetické barvy.

Pozor na vznik plísní

Protože se jedná o koupelnu, musíte počítat se vznikem plísní, hlavně v rozích. Neuškodí, když namáhaná místa čas od času postříkáte přípravkem proti plísním.

Co nabízí Akzo Nobel, respektive Balakom? Colores del Mundo

Článek píši teké proto, abych nabídl vhodné barvy z produkce Akzo Nobel Coatings CZ, a.s. Osobně bych dal přednost malířské barvě, protože vytváří povrch blízký obyčejné stěně. Barva, kterou mám na mysli, se jmenuje Colores del Mundo – Barvy světa.

Na okolí umyvadla či vany zvolte email

Colores del Mundo se vyrábí  v pečlivě vybraných a osvědčených odstínech Bali, Sahara, Havana, Toscana, Caribic. Ke každé řadě malířských barev se vyrábí i syntetický email ve stejném barevném tónu. Emailem je možné natřít okolí umyvadla a vany.

Další vhodné typy barev

Dají se použít i jednodušší malířské nebo fasádní barvy – Normal Akryl, Super Akryl, Superfasáda. A na okolí umyvadla Universal lesklý nebo matný.

A kolik vás takový nátěr umakartového jádra bude stát?

Ještě jsem se nezmínil o ceně barev. Při přibližné vydatnosti 10 m2/litr v jedné vrstvě počítejte se spotřebou okolo 2,5 litrů, což vychází přibližně (i se štětcem a jinými pomůckami) na 100 Kč (nejlevnější) až 500 Kč (nejdražší). Nátěry si samozřejmě provedete sami a zdarma. Kbelík od barvy využijete na zahrádce.

Až nebude umakart ...

Věřme, že neuplyne dlouhá doba, a tento článek už bude mít jen historickou hodnotu. To tehdy, až zmizí poslední umakartové jádro, stejně jako v minulosti zmizely pazourkové sekery, sirky z bílého fosforu nebo tašky síťovky (vynález rodáka ze Žďáru nad Sázavou Vavřína Krčila).

autor: Ing. Oldřich Mižďoch,  Akzo Nobel Coatings CZ, a.s.

Potřebujete poradit s nátěrem čehokoliv?

Balakom provozuje také užitečnou poradnu. Můžete volat zdarma na

 800 100 701

www.balakom.cz

ab
ab
ab
ab
ab