Kategorie

Jak efektivně srovnat knihovnu?

Jste perfekcionisté a musíte mít všechno srovnáno podle systému? Nebo byste prostě jenom rádi, kdybyste nemuseli před knihovnou pokaždé stát pět minut a hledat vytoužený svazek?

Knihovna si přímo říká o nějaký řád. Vyrovnat knihy úplně náhodně je pochopitelně taky možnost, ale pokud je opravdu používáte a neslouží vám jenom k dekoraci, systém se nepochybně hodí. Tak zkuste třeba ten, který vám navrhujeme. Nejlépe se hodí pro rodinu s dětmi, ale stačí pár úprav a bude vyhovovat každému. Začínáme odspodu:

První police

Do nejnižší řady patří obrázkové a fotografické knihy. Vyhraďte tu sekci pro výpravné publikace a vedle nich ubytujte obrázkové knížky pro děti. Obojí tak bude snadno dostupné. Nákladné fotografické knihy navíc bývají těžší, a proto bude rozhodně bezpečnější udělat jim místo ve spodní části knihovny.

Druhá police

Sem přijdou psané dětské knihy - takové, kter mají kapitoly a komplexnější příběh. Dětská literatura musí být umístěna tak, aby na ni potomstvo dosáhlo, jakmile bude schopné z ní číst. Ideální pozice pro všechny pohádky, od klasických až po ty moderní.

Třetí police

Knížky pro mládež, které si rádi přečtou dospělí i děti, budou mít své místo ve třetí řadě odspodu. Sem patří Dobrodružství Toma Sawyera i Huckleberryho Finna, tady najdou svoje místo Malé ženy. Pokud máte knihy mýtů převyprávěných pro děti a mládež, například Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, zařaďte je právě sem.

Čtvrtá police (a případně police další)

Beletrie pro dospělé. Tím pochopitelně nemyslíme speciální druh beletrie pro dospělé, tu je dobré odstranit z dětského dosahu úplně, nebo ji aspoň schovat za svazky v nejvyšším patře knihovny. Běžná beletrie by ale neměla být pro vaše potomstvo fyzicky nedosažitelná. Přechod od dětské literatury k té dospělé by měl být plynulý.

Pátá police

Sem patří naučná a návodná literatura všeho druhu. Od knížek o vesmíru až po kuchařky, od cestovatelských průvodců po osobní rozvoj. Rozdělte polici do menších sekcí, které můžete vizuálně oddělit například umístěním zarážek nebo (pokud je dost místa) dekorativních předmětů, fotografií a podobně.

ab
ab
ab
ab
ab