Kategorie

Jak bydlí zakladatelka projektu PLASTLO Tereza Suntychová?

Jak bydlí zakladatelka projektu PLASTLO Tereza Suntychová?

Myslíte si, že použitý plast je jen odpad? Kdepak! Projekt PLASTLO zpracovává a přetváří plast na elegantní nábytek i nápaditý interiérový design. Více nám prozradí přímo zakladatelka Tereza. 

Terko, jak tě napadlo založit projekt PLASTLO a o čem vlastně je?

Myšlenka přišla asi před rokem při plánování vlastního domu, kdy jsem hledala udržitelnější varianty materiálů a designu. Při tom jsem narazila na holandské recyklační hnutí Precious Plastic a nadchlo mě, jak elegantně se dá plastový odpad zpracovat. V rámci PLASTLO produkuji nábytek a interiérový design z recyklovaného plastového odpadu. Celkově projekt vychází z principů cirkulární ekonomiky, kdy se odpad stává zdrojem, uvědomělé spotřeby a nadčasového designu.

Jaká je tvoje vizi do budoucna? Chceš zůstat „jen“ u vyrábění nábytku?

Aktuálně nabízíme odkládací stolky a projekty na míru – někdo například chce recyklát použít jako pracovní desku nebo poličku. Brzy uvedeme také zrcadla, odkládací podnosy a stojany na rostliny. Plánujeme nabízet také odřezky desek pro DIY hobby projekty, aby se opravdu využil každý kousek. Desky jsou velmi variabilní, osobně je chci použít jako obklad do koupelny.

Předpokládám, že ty jsi hlavou celého projektu, ale máš k sobě ještě další pomocné síly? Kdo konkrétně vyrábí zmíněný nábytek?

Vše zatím dělám já s pomocí táty a přítele. Brzy ale budu potřebovat pomocníka, začínám nestíhat. Fotky má na svědomí talentovaná Kamila Shíbalová. Na vizuální prezentaci mi hodně záleží, jsem proto moc ráda, že jsem natrefila na tak šikovnou fotografku.

Mohla bys ve stručnosti popsat celý proces?

Stolky se kompletují v dílně v Praze. Ze začátku jsem desky odebírala z Holandska, abych materiál otestovala. Nyní už mám k dispozici vlastní lis pro lokální výrobu. Na některé desky potom využívám dodavatele z Brna. 

 

Lidé se mi sami hlásí, že nasbíraný plast rádi darují. Ten se potom roztřídí, vyčistí, nadrtí, roztaví v peci a vylisuje se. O odpad opravdu není nouze.

Máš už ty doma nějaký nábytek vyrobený z plastu?

Ano, mám doma prototyp – stolek, který vznikl jako první, stejně tak první vyrobené zrcadlo a podnos na šperky. Ale chci materiál využít na více místech, v koupelně a jako pracovní desku.

Jak vlastně bydlíš ty sama? Jaký styl je ti nejbližší?

Mám ráda menší prostory, které člověka nutí k tomu, aby nehromadil věci. Takže by se dalo říct, že podporuji minimalismus. Na druhou stranu bych ale v čistě bílém bytě bydlet nechtěla. Kombinuji staré s novým tak, aby k sobě vše ladilo, hodně kytek a hlavně dostatek světla. S přítelem bydlíme v pražském bytě, který má kolem 30 metrů čtverečních, ale úplně nám to stačí. Na jaře potom bude hotový domek na Vysočině a přejdeme na režim půl týdne tam a půl v Praze. Město a les v rovnováze, těším se na to.

Jsou nějaké bydlící vychytávky, bez kterých si nedokážeš představit život?

V malém bytě mi přijde super mít rozkládací stůl i postel a úložné prostory všude, kde se dá. Potom miluju designové vázy, třeba holinku od Maxima Velčovského.

Kde bychom na tvou práci mohli v běžném životě narazit?

PLASTLO je možné sledovat na webu nebo na Instagramu. Desku od nás potom mají třeba v showroomu In August Company.

Fotogalerie

+12
+10
ab
ab
ab
ab
ab