Jak se zrodila myšlenka kontajnerů, ve kterých můžete pěstovat bylinky a rostlinky po celý rok, a to klidně i na poušti? A jak vlastně bydlí zakladatel projektu GreeenTech?
Dmitriji, protože máte velmi zajímavý projekt, začneme s ním, mohl byste nám v krátkosti představit, na čem momentálně pracujete?
S projektem GreeenTech vyvíjíme a vyrábíme technologie pro celoroční hydroponické pěstování rostlin. Jedná se buď o technologické kontejnery (GreeenBox), které jsou osazené naší technologií a jsou ovládány naším řídícím systémem. Druhá pěstební technologie se nazývá Urbanio, touto modulární technologií osazujeme různé nebytové prostory, sklepy apod. V podstatě umíme rekultivovat jak venkovní brownfield, tak i vnitřní prostory. V poslední době roste poptávka po Urbanio do moderních kancelářských budov. Přijde mi, že si firmy začínají uvědomovat výhody lokálnosti a čerstvosti potravin a je to také skvělý benefit pro zaměstnance.
Jak se tato myšlenka vlastně zrodila a co vás inspirovalo?
Semínko v mojí hlavě bylo zasazeno již v roce 2018. Už tehdy jsem přemýšlel, jak bych postavil modulární farmu. Po dlouhodobějším zkoumání se projekt začal realizovat až v roce 2020 po návratu z mého dlouhodobého pracovního pobytu v Číně.
Asi právě Čína ve mně vzbudila touhu projekt GreeenTech opravdu odstartovat.
Pěstujete si bylinky nebo zeleninu i sám doma?
Spíše moje partnerka. Bydlím v bytovém domě, kde máme po obvodu celého domu jeden velký „truhlík“. V něm nám rostou jahody, máta a různé okrasné rostliny.
Když už jsme u toho, jak vlastně bydlíte, jaký styl je vám nejbližší?
Bydlím v Praze ve velice zajímavém rezidenčním projektu, který se jmenuje Sakura. Troufám si říct, že je unikátní nejen v ČR, ale i v Evropě. Už z toho názvu vyplývá, že máme blízko k přírodě, celkově si architekti výborně vyhráli s prvky z betonu, dřeva a samozřejmě zde nechybí moderní technologie.
Jste fanouškem chytré domácnosti? Máte doma nějaké trendy vychytávky?
Jsem i nejsem. Myslím si, že je ideální žít v nějaké rozumné symbióze. Na co si potrpím, jsou detaily, takže podlahy, dveře, okna nebo třeba lustry.
Jinak, co se týče vychytávek, máme kompletně po celém bytě rozvedené podlahové topení, které mohu ovládat přes chytrý termostat. Dále máme samozavlažovací systém právě těch venkovních květináčů. No a v neposlední řadě využíváme chytré spotřebiče.
Máte nějaké tipy, jak by si lidé mohli ušetřit starosti a povinnosti, které se týkají domácího pohodlí? (úklid, zalévání zahrady, pěstování si surovin doma…)
Dnes je to opravdu snadné. Například robotický vysavač nebo robotická sekačka jde natrasovat podle přesného požadavku uživatele. Existují různé chytré senzory, které v domácnosti umějí změřit veškeré potřebné, ale i nepotřebné hodnoty. Ve výsledku jde o to, jestli to má majitel domácnosti zapotřebí a chce za to utrácet nemalé peníze.
Jaké jsou vaše další vize a plány do budoucna?
Nejbližším cílem je od července spustit ostrý provoz naší B2C služby HerbaShare. A do konce roku uvést oficiálně na trh obě dvě technologie. GreeenBox plánujeme představit v rámci nového Manifesto Marketu v Praze na Andělu. Finální podobu Urbanio pak ukážeme v Dubaji, kde bude probíhat odložené Expo 2020.