Kategorie

Jak bydlí Pavlína Blahotová, šéfredaktorka časopisu Nové proměny bydlení?

Jak bydlí Pavlína Blahotová, šéfredaktorka časopisu Nové proměny bydlení?

Přečtěte si rozhovor o tom, jak pracuje a žije zakladatelka časopisu o bydlení a o jeho proměnách. Její práce je jejím koníčkem a ovlivňuje tak tisíce lidí měsíčně.

Pavlíno, řekněte nám, čím se živíte, co všechno obnáší vaše práce?

Možná bych se neptala, čím se živím, ale čím žiju. Nedávno se mě jeden známý zeptal, jestli jsem na prohlídce broumovského kláštera pracovně nebo soukromě. Uvědomila jsem si, že takhle svůj život oddělovat neumím, s mužem jsme oba novináři zaměření na kulturu a máme to štěstí, že naše práce je zároveň náš odpočinek, koníček. Taky kvůli pocitu, že jinak žít neumím, jsem po odchodu z vydavatelství, kde jsem byla zaměstnaná, založila s kolegy vlastní vydavatelství, v němž vydáváme časopisy Nové proměny bydlení a Krásný rok. Bez časopisů o tom, co mě zajímá, si život neumím představit. V reálných proměnách interiérů vidím velký smysl – otočíte se a za vámi je každý měsíc několik nových bytů, které svým majitelům změnily život k lepšímu. A tisíce čtenářů, které jste oslovila, zaujala, nebo možná naštvala, ale vždycky je to pro ně důvod, aby si za měsíc váš časopis koupili znovu.

Pamatujete si na svou první proměnu? A odhadnete, kolik proměň v bydlení už jste zorganizovala?

První proměnu jsem publikovala v časopise o bydlení, kde jsem tehdy pracovala, asi před pětadvaceti lety. Bydleli jsme v paneláku a všichni jsme měli stejné velké a nevyužité předsíně. Napadlo mě je porovnat, každému trochu upravit ve stylu, ke kterému už nakročili a pak nafotit. Od té doby v tom jedu... V Nových proměnách bydlení, které právě začínají vycházet čtvrtým rokem, máme 3-4 proměny každý měsíc a teď, když budeme mít od 1. září na ČT 1 televizní pořad Bydlet jako..., se můžou proměny interiérů možná stát masovou záležitostí. To by se mi líbilo: spustit lavinu a z bydlení udělat téma č. 1. Každopádně náš nový pořad si určitě nenechte ujít. Kromě spousty inspirace se můžete těšit na zábavnou moderátorskou dvojici, kterou tvoří Jana Stryková a Roman Zach

Je třeba někdo, u koho byste si přála proměnu bydlení zorganizovat? Anebo víte o někom, kdo bydlí přesně podle vašich představ?

Já často nemám chuť někomu zorganizovat proměnu, ale zavolat uklízečku. Nechápu, jak můžou lidi za svůj domov, za to, co je pro ně zázemím a největším soukromím, považovat zakramařené zatuchlé místnosti bez stylu a výběru, s hromadami nakupených věcí a oblečením poházeným přes židle. Krásných bytů jsem viděla bezpočet, i když přiznávám, že s přibývajícími zkušenostmi jsem stále kritičtější, takže na to, co jsem s chutí popisovala jako krásný byt v roce 1992, bych se dnes možná dívala jinak.

Máte představu o tom, jak se dá správně bydlet?

Myslím, že jedině já sama bych měla bydlet přesně podle svých představ, ostatní musí bydlet zase podle svého životního stylu. Vtip je v tom, že by to mělo mít nějakou úroveň, kulturu bydlení, stejně jako oblékání, že by to mělo být důstojné a vyjadřovat osobnost tohoto člověka. A já, protože jsem novinářka a miluju příběhy životních osudů, věřím, že každý je nějaká osobnost. Mám doma schovanou fotku, jak jako studentka dělám rozhovor s paní herečkou Marií Rosůlkovou v jejím bytě v kubistickém domě na pražském nábřeží. Dodnes si pamatuju vůni jejího bytu, tu noblesu, kterou měla v sobě i ona.

Je nějaký designový kousek, po kterém toužíte a chtěla byste si ho pořídit?

Jsem v životní fázi, kdy všechno, po čem jsem kdysi toužila, už mám. Ale můžu vám vyjmenovat ty splněné sny: židle DSW z Vitry, ubrusy Marimekko, skleničky od Bořka Šípka, vázu Jiřího Šuhájka, obrazy Ivana Ouhela, notebook Apple a iPhone. 

Kde čerpáte inspiraci ke své práci?

Na dalekých cestách, na výstavách designu a výtvarného umění, na výletech za historií, v příbězích úspěšných podnikatelů a vizionářů, doma mezi mladými lidmi, kteří tvoří mou velkou rodinu a pak taky sama se sebou – v naší středověké chalupě, mezi duchy mých předků.

Máte nějaký rychlý tip pro naše čtenáře, co je podle vás takové „Must Have“ k útulnému domovu?

Uklidit, vyvětrat, vyházet všechno, co nepotřebujete. Koupit si dva krásné snídaňové hrnky a s někým, kdo vás má rád, každé ráno v klidu a hezky začít den.

Fotogalerie

Kuchyně. Při natáčení dílu Bydlet jako... opravdový muž s Romanem Zachem. Garáž, památka na kreativní pubertu. Chalupa, ze kteé už na dálku vyzařuje klid.
ab
ab
ab
ab
ab