Kategorie

Jak bydlí moderátor Petr Říbal a co obnáší kompletně zrekonstruovat panelákový byt?

Jak bydlí moderátor Petr Říbal a co obnáší kompletně zrekonstruovat panelákový byt?

Někdy to nejde zcela podle představ, někdy je to na rozchod... Výsledek pak ale rozhodně stojí za to. Jaké bylo vrhnout se do kompletní rekonstrukce panelákového bytu? 

Petře, rozhodli jste se přítelkyní udělat velký krok a kompletně si zrekonstruovat byt v panelákovém domě, jak jste k této myšlence došli?

Cesta byla poměrně dlouhá, trnitá a to vážně nepřeháním. Vždyť o situaci kolem bydlení v hlavním městě slyšel už asi každý.

Jsem mostecké panelákové dítě, u nás v Mostě to tehdy vlastně ani jinak nešlo. V našem 3+1 resp. v našem dětském pokoji se nám na palandě se sestrou žilo vlastně fantasticky, ale přesto už jsem znovu do paneláku nechtěl :)

…no zkrátím to. Hledali jsme pozemek v Praze, kde bychom si postavili nějaký menší domek se zahrádkou, kde můžeme mít pejska, kde bude příroda…. Vytiskli jsme si letáčky a chodili po okolí, po vesničkách a ptali se, jestli náhodou někdo neprodává kousek pozemku nebo klidně celý domek…

Našli jsme pár zajímavých nabídek, ale nakonec, když jsme si sedli, spočítali si kolik by nás to stálo a řekli jsme si, že nechceme být nadosrmrti „otroci hypotéky“ a tudy cesta nevede. Za Prahu jsme nechtěli, dlouho jsme dojížděl a vím, že to není žádný med. Takže přece jen došlo na prohlídky bytů v paneláku :) Prošli jsme jich možná ke 30ti a nic co by nám padlo do oka …Začínali jsme být lehce zoufalí a smiřovali jsme se s myšlenkou, že prostě nenajdeme nic …až jednou, když jsem kolem 20:00 dorazil domů z moderování, jsem trochu zoufale sedl k internetu a našel „ten náš“ byt na Barrandově. Byl za rozumnou cenu, lokalita, kterou jsme chtěli a tak jsem neváhal a volal zda je možná prohlídka. Paní makléřka řekla památnou větu – ale připravte se na to, že je to fakt hrozný! A my na to – nebojte už jsme toho zažili hodně a chceme začít rekonstruovat úplně od začátku :)

A nakonec se z toho vyklubal ten „náš nejlepší panelákový byt“! 

O domečku se zahradou jste nepřemýšleli?

Každý den! A vždycky, když vykouknu z okna a vidím parkoviště a další panelák, prostě vím, že bude rodina a bude i domeček :) Všechno má svůj čas.

Jak dlouho vám trvalo celé plánování, než jste se pustili do práce?

Nebyl čas na hrdinství. 20. ledna jsme byt objevili a 1. května jsme se chtěli stěhovat. Domluvili jsme se tedy s majitelem, že během vyřizování hypotéky už můžeme rekonstruovat. Byl fajn. Říkal: "Když vám hypotéku náhodou neschválí, aspoň mi zrekonstruujete byt." :)

Na začátku února začala rekonstrukce a zkušení nám říkali: "To, co máte v plánu, nemůžete do května stihnout..." A měli pravdu - nestihli jsme to!

Takže to nešlo podle plánu... Co vás překvapilo, zaskočilo?

Vlastně všechno :) Plány byly! Ale jak říká Woody Allen - Pokud chcete rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech. Všechno bylo jinak, ale poprali jsme se s tím a bylo super, že to s námi na sociálních sítích prožívali i tisíce ostatních.

Co pro vás bylo nakonec nejtěžší?

Právě to plánování. Zodpovědnost za vlastní život a bydlení, všechno promyslet… Kde co bude, jak to bude fungovat a dohodnout se. Nastaly starosti dospělých :D Vybrat podlahu – rozchod, vybrat barvu dveří – skoro rozchod... Skříně, kuchyně atd. Ale přežili jsme :)

Kde jste brali inspiraci na nové bydlení?

Všude kolem nás. Byli jsme tím úplně posedlí. Například jsem moderoval daleko od domova a po akci spal v hotelu a posílal jsem Míše fotky dveří, vypínačů, koupelny… Jak říkám všude a pořád! Internet se může zdát jako dobrý zdroj – ale je tam toho tolik, že vás to spíš rozseká.

Kde vlastně přebýváte po dobu rekonstrukce?

Máme ten nejlepší azyl, který jsme si mohli přát, bydlíme u Míši rodičů – tam si vždycky večer sedneme ke stolu a zhodnotíme den na stavbě a stavbyvedoucí – Míši taťka rozdá úkoly na další den a teprve pak se jde spát.

Drtivou většinu prací v bytě se snažíme dělat si sami – baví nás to a pro mě je to ohromný relax!

A největší bonus je, že to mám pěšky 3 minuty do rádia :)

Je tohle konečná stanice, nebo do budoucna plánujete něco jiného a většího?

Teď, když máme hotovo a všechno je tak, jak jsme si přáli a vysnili, se tu cítíme skvěle a začíná "náš život v paneláku". Chvíli tu určitě zůstaneme. Ale jestli některý z čtenářů výhodně prodává baráček – určitě se nám ozvěte :)

 

A taky se určitě přijďte podívat 5. 9. na Karlínské náměstí, kde budeme s Míšou připravovat jedno takové speciální bydlení... Už brzy se dozvíte víc ;) 

Fotogalerie

+4
+2
ab
ab
ab
ab
ab