Kategorie

Jak bydlí manželé z projektu Zerowastelife.cz?

Jak bydlí manželé z projektu Zerowastelife.cz?

Jak začít se zero waste životním stylem? Co to je a jak se krůček po krůčku pustit do udržitelnějšího způsobu života? A kdo vlastně stojí za projektem Zerowastelife.cz? 

Terezo, přibližte nám, co je vlastně Zerowastelife.cz, kdo za ním stojí a jak jste se ke své práci vlastně dostali?

Zerowastelife.cz je blogeshop s přírodními a ekologickými produkty, které vám pomohou na cestě k „životu bez odpadu“. V roce 2018 jej založili dva kamarádi, kteří se nakonec vydali jiným směrem, a tak jsme s manželem web v září 2019 převzali. Důvodů, proč jsme se takto rozhodli, bylo několik. Vystudovala jsem odpadové hospodářství na Báňské univerzitě v Ostravě a již delší dobu jsem přemýšlela, jak se vrátit ke svému zaměření a toto do sebe zapadalo. S manželem jsme také hodně cestovali a na vlastní oči viděli, kolik plastů se od Vietnamu až po Chile všude válí v lesích, na plážích, plave v oceánech a mořích. A tohle byl ten impuls, nový začátek. Tým Zerowastelife.cz jsme já s manželem Pavlem, markeťačka Martina a blogerka Lucka.

Zerowastelife.cz vznikl za jasným cílem, jaký to je?

Cílem Zerowastelife.cz eshopu, je vyhledat, případně nechat vyrobit a dodat zákazníkům produkty, které sníží jejich ekologickou stopu na planetě Zemi. Blog si zase klade za cíl nevtíravě informovat a případně edukovat čtenáře o zero waste způsobu života a cestě k němu. Nabízíme na něm návštěvníkům tipy, jak využít věci, které již mají, jak svou domácnost nevybavit spoustou nepotřebných věcí, naopak je spíše redukovat. Ale také je recyklovat a dát jim tak nový život a účel. Zkrátka snižovat množství vyprodukovaného odpadu, odlehčit tak přírodě a zároveň ušetřit nějaké korunky.

Co všechno u vás na webu můžeme najít?

Našimi hlavními produkty jsou především nerezové krabičky na jídlo, které prodáváme pod vlastní značkou [pa:pey] Papey a kolekce nerezových a skleněných lahví na nápoje vlastní značky [zi:za] Žíža. Dále zde najdete širokou nabídku přírodní české kosmetiky a potřeb pro osobní hygienu, které převážně vyrábíme u nás. A to vše v eko baleních, žádné plasty. Můžete si vybrat také jednu z knih o zero waste a návodů, co vše a jak si můžete vyrobit doma. Díky oblibě kapslových kávovarů u nás, roste množství odpadu právě z těchto jednorázových kapslí a stojí to nemalé peníze. Proto jsme přišli se znovuplnitelnými nerezovými kapslemi, které jsou vyrobeny v Itálii. V nabídce ale máme třeba i dřevěné hračky pro děti. Právě sekci „Pro děti“ budeme brzy rozšiřovat :) A spoustu dalších vychytávek.

 

Kde všude vás můžeme kromě webu sledovat a nechat se inspirovat myšlenkou zero waste?

Aktuálně nás můžete sledovat zejména na sociálních sítích Instagramu a Facebooku, kde lidem ukazujeme blíže naše produkty a přinášíme tipy, jak redukovat nebo ideálně nevytvářet zbytečný odpad. Co můžete nahradit, případně co vlastně vůbec nepotřebujete. V dnešní době, kdy jsme zvyklí kupovat si komerční kosmetiku nebo třeba úklidové prostředky, spoustu lidí nenapadne, že vlastně tyto věci nepotřebují nebo se dají nahradit prostředky šetrnými k nám i přírodě, bez obalu a chemie a mnohdy si je vyrobit i doma.

Co konkrétně třeba vy děláte pro „Česko bez odpadu“?

Tak zejména je to náš zmiňovaný eshop a blog, díky kterému pomáháme spoustě lidem na této cestě, ať už díky námi nabízenými produkty nebo samotné informování o zero waste. Tohle povědomí bychom chtěli dále šířit i „“offline“, nicméně vzhledem k aktuální situaci se plány dost oddalují.

Když ale vezmu čistě naši osobu a domácnost, tak se v největší možné míře snažíme odpad sami redukovat a nevytvářet, a jít tak příkladem. Nekupujeme potraviny a výrobky v jednorázových obalech, používáme vlastní tašky a pytlíky na nákup, kompostujeme a recyklujeme. Také nepřehlížíme odpad v lese a často si s sebou kromě hub přineseme i nějaké ty odpadky. Tyhle věci mi už přijdou jako samozřejmost, základ.

A už vlastně ani nevím, jaké je to nakupovat v obchodním centru, chodit od obchodu k obchodu a donést si domů tašky plné „hader“. Naučila jsem se nakupovat hodně věcí z druhé ruky, a naopak se snažíme posílat věci dále.

Doma ani nemáme klasický odpadkový koš :) Aby se nám však odpad za celý rok vešel do jedné zavařovací skleničky, to je před námi ještě kus práce :) Navíc v dnešní době je to strašně těžké, být 100% zero waste, vytvářet nulový odpad, to si vlastně i díky tomu musíte hodně věcí odepřít. Ale jak se říká – nepotřebujeme pár lidí, kteří dokonale zvládají zero waste, ale miliony těch, kteří ho zvládají nedokonale. Každý krok se počítá.

…a přitom to vůbec nemáte snadné, ke své práci řešíte ještě stěhování a také máte dvojčátka, to je obdivuhodné! Spousta lidí na udržitelnost nehledí, protože si raději řekne, že „to prostě nejde“. Vy jste ale jasným příkladem, že to jde, poradíte, jak třeba začít?

Je to tak, Posledních 8 měsíců jsme opravdu v jednom kole :)
Hlavní je vůbec chtít něco změnit a jakmile začnete, jde to samo. Důležité je začít pozvolna a krok za krokem. Určitě není správná cesta naházet do krabice všechny čističe v plastových nádobách, které máme doma, a vynést je do kontejneru. Když už tu plastovou nádobu doma máme, proč ji nevypotřebovat a následně si do ní nepřipravit čistič vlastní?

Nebo třeba nakupování. Do obchodu chodíme každý, většinou nákupy plánujeme a dát si do vlastní nákupní tašky i vlastní látkové sáčky na ovoce a zeleninu je přece maličkost. Navíc igelitové sáčky, do kterých si v obchodě dáme ovoce a zeleninu, se většinou doma okamžitě vyhodí. Maso kupovat u řezníka, který ho balí do papíru, uzeniny a sýry v pultovém prodeji, a ne balené po 10dkg do igelitu.

Jako úplný základ pro začátečníka ale jednoznačně vidím v recyklaci a kompostování. To teprve člověk uvidí, kolik odpadu produkuje a bude s tím chtít něco udělat. A to může být pro mnohé impuls. Téma recyklace je však na delší povídání.

Začít můžete třeba i místnost po místnosti. Koukněte se třeba do koupelny. Zjistíte, že v ní máte skoro vše v plastu, tady je hodně prostoru pro změnu :)

 

Máte také zajímavý koníček, který k tomu všemu stíháte, řeknete nám, oč jde?

Velkým, převážně manželovým, koníčkem je už šestým rokem včelaření. Aktuálně se staráme o dvacet úlů, ze kterých máme med pro nás, naše rodiny a mnoho kamarádů. Přebytky i prodáváme. Já jsem velký pozorovatel a pravá ruka manžela, který mi předává veškeré informace a musím říct, že ta starost o včely je opravdu alchymie. Předvídat, jak se včely zachovají, přicházet stále na různá vylepšení, jak si práci s nimi usnadnit či zefektivnit.

V sezóně nám to zabere opravdu hodně času. Na vlastní oči však vidíme, že rčení „pilná jako včela“ je skutečně na místě. Pozorovat včelky, jak pilně makají a vše má u nich řád, to je něco neskutečného. Ale má to i svá úskalí, kdy jsme jednou díky nemocím přes zimu o včely přišli, nebo se nám vyrojily a uletěly. A to pak přirovnání „Koukáš, jako kdyby ti uletěly včely“ u nás dostává opravdu jiný rozměr :)

 

Naťukla jsem vaše stěhování, prozraďte, jaký je příběh vašeho bydlení?

Je to tak. Loni jsme s manželem opustili Prahu a odstěhovali se na Vysočinu na chalupu, kterou má manžel po babičce a kde vlastně vyrostl. Trávili jsme tady i tak každý víkend, ale jakmile přišla loni v březnu korona krize, „ukryli“ jsme se tady v podstatě napořád a uvědomili si, že nám tady vlastně nic nechybí. Opustit Prahu bylo v plánu, ale korona krize nám to všechno urychlila. A jsme za to rádi. Děti vyrůstají v přírodě, jsou na čerstvém vzduchu, na procházce s kočárem jsme dvakrát denně, co víc si přát :) 

Chalupa však musela projít rekonstrukcí, aby bydlení bylo komfortnější pro nás i děti, což trvalo několik měsíců. Jak to totiž bývá, z pár věcí, které jsme chtěli upravit, z toho nakonec byla rekonstrukce od podlahy až po strop :) Bydlíme tady už měsíc a půl a stále je tady dost práce. Věci stále v krabicích, spousta nedodělků, holé zdi, zkrátka minimalismus je u nás slabé slovo :D Teď to tady spíše vypadá jako herna pro děti – hračky, kam se podíváš...

Jaké máte pracovní a bydlící plány do budoucna?

Chtěli bychom zejména stále rozšiřovat náš eshop o nové a užitečné produkty. Již delší dobu je také v plánu rozšířit počet včelstev a vyrábět vlastní produkty. A spolu to tak propojit. Mít takovou malou „včelí farmu“, kterou bychom zpřístupnili veřejnosti a pořádali menší exkurze. Plánů je hodně a snad se nám je podaří brzy naplnit. Přece jen jsou teď pro nás číslo jedna naše 8měsíční dvojčata Kristýna a David, kterým věnujeme veškerý čas.

Co se týká bydlících plánů, další stěhování už neplánujeme a náš domov je Vysočina. Rádi bychom však přestavěli část hospodářské budovy na bydlení s výhledem do údolí a na západ slunce a vybudovali pracovní zázemí „pro včely“.

A vlastně máme takový tajný sen, který jsme chtěli před dětmi uskutečnit. Vycestovat s obytnou dodávkou nebo karavanem, kam nás kola povezou. Věřím, že se nám to vyplní i s dětmi, a to teprve člověk pozná, že ke šťastnému životu mu stačí opravdu málo :)

 

Fotogalerie

+4
+2
ab
ab
ab
ab
ab