Kategorie

Jak bydlí designer Josef Trakal?

Jak bydlí designer Josef Trakal?

Jaké jsou momentální trendy v designu, jak vypadá práce designera a co všechno obnáší? 

Josefe, jak jste se dostal ke své profesi designera? Byl to vždy váš sen?

K profesi designera jsem se dostal asi hlavně díky rodičům, kteří mě podporovali spíše v humanitním zaměření a koníčcích. Při výběru střední školy nechali rodiče hlavní slovo na mě. Proto jsem se vyhnul všem gymplům a obchodkám a vystudoval jsem design nábytku a interiéru v Liberci. Vždy jsem chtěl být architekt, ale postupem času jsem viděl, že jsem spíše kreativní člověk než technik, a proto jsem se vydal cestou studia designu na Technické univerzitě v Liberci.

Momentálně se věnuji hlavně interiérům a mé portfolio najdete tady

Co vás na téhle práci nejvíce baví?

Neustálý vývoj všeho. Vývoj materiálů, technologií, trendů, stylů i vnímání společnosti. Jelikož se věnuji i produktovému designu, tak je důležité mít širší rozhled a umět pracovat s detailem i ve velmi malém měřítku. Baví mě i práce s lidmi, a hlavně pestrost a rozmanitost. Dnes navrhuji historickou vilu, zítra to jsou třeba hodinky a pozítří to může být moderní kavárna. Potom musím do terénu, na zaměření nebo třeba na konzultaci s klientem.

Jaký je váš zatím nejúspěšnější nebo nejoblíbenější projekt, na kterém jste pracovat?

Vždy se snažím, abych měl rád každý projekt, ale nikdy se nevyhnete tomu, že některý vás prostě baví víc :) Vždy mě baví něco, co je pro mě nové. Momentálně je to spolupráce s firmou, se kterou ladíme novou kolekci dřevěných hodinek. Bylo mi ctí, když nás s kolegyní Nelou Makarovskou, se kterou řeším produktový design a máme spolu studio Tři tečky, oslovili.

Projekt, na který rád vzpomínám, je například moje diplomová práce, na téma protipovodňový systém a památník povodním 2010 ve městě Chrastava, která pro mě byla srdcovým projektem. Další projekt například kavárna v Hejnicích, o kterém zatím nebudu více prozrazovat, aby se třeba zase čtenáři měli na co těšit. Jediné, co prozradím, že v jedné části budou na sezení místo klasických židlí houpačky.

Jaký styl preferujete vy osobně?

Nerad bych se zařadil do nějaké škatulky s jedním stylem. Designer by se měl umět adaptovat do všech stylů, proto velmi záleží na klientovi, na projektu nebo na lokalitě. Mně osobně je blízký skandinávský, industriální a eklektický. Jsou to styly, které využívají světlých tónů a přírodních materiálů, což je momentálně top a takto řešený design je víceméně nadčasový.

Je to směr, kterým jste se nechal inspirovat při zařizování svého bytu?

Ano je, ale dokážu si představit i v jiném stylu. Jelikož byly v bytě silné masivní dřevěné trámy a skosené stěny, tak jsem jasně viděl koncept, který mě povede do skandinávského stylu ve spojení s eklektickým a dávkou retra. Mám rád umírněnost, ale vždy potřebuji v interiéru nějaký šmrncovní okatý kontrast.

Když přijdete do nového prostředí, máte tendenci „kecat“ do zařízení interiérů?

Docela ano, ale krotím se :D Profesní deformaci má každý. Když je můj názor na místě, tak ho rád sdělím, ale nemám tendenci kecat do všeho.

Kdybyste si mohl vybrat jakékoli místo pro život, kde by to bylo a proč?

Momentálně velmi dobrá otázka, protože se právě rozhoduji, zda byt anebo dům, zda v Liberci anebo někde jinde. V zahraničí žít zatím nechci, protože mám rád Čechy. Momentálně si hraju s myšlenkou navrhnout si vlastní dům, který by byl do detailu promyšlený. Jelikož mám rád zvířata, tak asi někde na okraji Liberce. Uvidím, kam mě nakonec život odvlaje a kde zakotvím. U mé práce je jedna velká výhoda. Dá se tvořit kdekoli a klienty mít odkudkoli.

Jaké jsou momentální trendy, měl byste nějaký tip pro čtenáře, kteří si třeba právě zařizují nově bydlení nebo přemýšlí o rekonstrukci?

Momentální trendy jsou přírodní materiály a světlé tóny. Sjednocení celých interiérů v jeden celek. Světlé prostory. Propojení dekorů na tapetách a látkách. Jednoduché doplňky. Rád bych ale podotknul, že vše zní hrozně jednoduše, ovšem sjednotit minimalistický interiér, je to nejtěžší, co může být, proto bych čtenářům poradil, aby nepodcenili přípravu a aby se nebáli oslovit designéra.

Fotogalerie

+9
+7
ab
ab
ab
ab
ab