Kategorie

Jak bydlí bloggerka Iri Novak?

Jak bydlí bloggerka Iri Novak?
Jak bydlí bloggerka z Můj dům, můj squat, ilustrátorka a copywriterka IT společnosti ABRA Software Iri Novak? Přečtěte si náš rozhovor a nechte se inspirovat bohatou fotogalerií.

Iri, vy máte blog o bydlení, jak tato myšlenka vznikla a jakým tématům se nejraději věnujete?

Když jsem se vracela na plný úvazek do zpravodajské agentury, stýskalo se mi po kreativních tématech, o kterých jsem během mateřské psala externě pro weby a časopisy o bydlení. Založila jsem si tedy blog o designu a získala tak nový tvůrčí prostor.

Na blogu se věnujete českému a zahraničnímu designu, vnímáte mezi nimi rozdíl?

Na české scéně je mnohem těžší najít něco opravdu původního, protože se převážně inspiruje právě tou zahraniční. Současný český design se v mých očích pohybuje v univerzální minimalistické bublině, která by potřebovala propíchnout, aby se autoři postavili na českou zem a začali víc vnímat lokální inspiraci a potřeby.

Máte nějaké oblíbené designerské akce, které navštěvujete? Případně co vás v tomto odvětví nejvíce inspiruje?

Dá se říct, že chodím na všechny design weeky, které se u nás pořádají. Samozřejmě se pokaždé moc těším, co nového objevím, ale k akcím mám zároveň i výhrady. Třeba k Designbloku. Inspiraci obecně čerpám hlavně z knížek a magazínů o designu (mou srdcovou je Elle Decoration) a webů, jako je třeba Dezeen, Design Milk nebo Design Sponge.

Máte doma nějaký designový kousek, který je pro vás naprostá srdcovka?

Mám. Je to slavný popelník s ledním medvědem inspirován medvědicí Norou z pražské ZOO, který vyrobila ve 30. letech společnost Ditmar-Urbach (dnešní JIKA). Miluju jeho krásné provedení i krásný příběh.

Víme, že jste původní profesí novinářka, netoužila jste však jako malá být třeba architektkou?

To ne, ale hodně let jsem toužila být módní návrhářkou. Dokonce jsem chtěla studovat oděvní průmyslovku, ale na radu rodičů jsem nakonec šla na technické lyceum. Lituju toho dodnes. (smích)

Vaším koníčkem je i ilustrace, věnujete se jí i aktivně?

Snažím se, ale přes samou práci na to těžko hledám čas. Potřebovala bych míň psát a víc kreslit. (smích)

Prozraďte nám, jak bydlí Iri Novak?

Bydlíme v pražském mezonetovém bytě, který je rozdělen na několik zón podle členů rodiny. Osmiletá dcera si buduje roztomilé království ve svém pokojíčku, který já smím jen uklízet. Muž žije ve svém IT světě nahoře v patře, kde mám zároveň svůj pracovní koutek plný knížek, designových publikací a bloků s kreslením. Společným prostorem je obývák, který je kombinací všeho zmíněného – je v něm technické zázemí, moje dekorace a několikrát za den se mění v dětský koutek.

Fotogalerie

+12
+10
ab
ab
ab
ab
ab