Kategorie

Jak by vypadal dům podle IKEA?

Jak by vypadal dům podle IKEA?

IKEA přináší design dostupný pro každého již více než 75 let. Za tu dobu si výrobky nábytkářského giganta našly místo v domácnostech po celém světě. Švédská firma si nyní pohrává s myšlenkou navrhování vlastních domů. Jaké by byly?

IKEA dlouhodobě podporuje dánskou výzkumnou laboratoř SPACE10, jejíž misí je vytvářet lepší a udržitelnější způsoby bydlení. V rámci této platformy vznikl také projekt s názvem „Building Blocks“ ve spolupráci se studenty architektury. Ti měli za úkol během šesti měsíců vymyslet nízkonákladový, přizpůsobitelný a udržitelný dům.

Vizualizace: Mia Behrens, Johanne Holm-Jensen

Součástí zadání byl požadavek na možnost globální výroby z lokálních zdrojů, a to za využití digitální výrobní technologie. V praxi by to znamenalo, že si takový domek může postavit téměř kdokoliv na světě. Studenti přišli s návrhem a následnou realizací mikro domku, který lze sestavit s pomocí pouze jediného nástroje a jednoho druhu materiálu. Konkrétně při stavbě využili běžnou CNC frézku a jako materiál překližku.

Foto: Niklas Adrian Vindelev

Náklady na navrženou stavbu autoři vypočítali zhruba na 4200 Kč na metr čtvereční, přičemž celý objekt zvládli postavit za zhruba 200 000 Kč. Jejich hlavním záměrem bylo zpracovat co nejjednodušší a zároveň maximálně uzpůsobitelné řešení, aby si kdokoliv odkudkoliv mohl návrh stáhnout z otevřené platformy. Poté by se dům kustomizoval na míru pozemku a terénu. Jednotlivé části by se následně „vytiskly“ z lokálních zdrojů. 

Foto: Niklas Adrian Vindelev

Přestože vloni již vznikl prototyp stavby o rozloze 49 metrů čtverečních, na finálním návrhu se ještě pracuje. Projekt je potřeba ještě vyvinout tak, aby byl připravený pro plnohodnotné bydlení. Nicméně autoři doufají, že se podaří vytvořit nízkonákladovou, udržitelnou a modulární alternativu bydlení dostupnou pro každého. Dům by navíc mělo jít jednoduše sestavit podobně jako nábytek IKEA.

Foto: Niklas Adrian Vindelev
ab
ab
ab
ab
ab