Kategorie

Jak bude vypadat Praha budoucnosti?

Jak bude vypadat Praha budoucnosti?
Naše stověžatá metropole se pyšní bohatou architektonickou historií. Turisté většinou automaticky míří na povinný okruh Pražský hrad–Karlův most–Staromák–Václavák, fanoušci architektury mohou svou cestu rozvinout o návštěvu Tančícího domu, Müllerovy vily, Expa 58 nebo kubistických budov. Praha se ale dále mění a o jejím vývoji se začíná víc mluvit. Letos byl zveřejněn Metropolitní plán a v září se otevřel CAMP (Centrum architektury a městského plánování). Tyto aktivity mají přispět k veřejné diskuzi o rozvoji Prahy a informovat obyvatele o tom, co se chystá. Hned po otevření CAMPu bylo možné navštívit výstavu Praha zítra?, která představila stavební projekty následujících let. Podívejte se na některé z nich.
Revitalizace Václavského náměstí

Rozšíření chodníků, více zeleně, pítka a méně parkovacích míst. To jsou charakteristiky revitalizace Václavského náměstí, kterou vyhrálo studio Jakub Cigler Architekti. Bývalý Koňský trh se tak stane příjemnějším prostředím pro veřejnost. Vše už je rozhodnuto, jen se čeká na stavební povolení a stavba by měla začít v průběhu letošního roku.

jakubcigler.archi
Vybavenost náplavek

Pro hojně navštěvovanou Náplavku se chystá oživení. Rekonstrukcí projdou jednotlivé kobky i přilehlé prostranství, čímž se oblíbené letní místo nejen zvelebí, ale bude především funkční. Architekt Petra Janda v návrhu přidal kavárny, galerie, toalety i koše. Rekonstrukce by měla být hotova do letošního léta.

Petr Janda / brainwork
Smíchov City

Koncem roku 2018 by měla vznikat nová zástavba Smíchov City, která nabídne bydlení pro 3 300 rezidentů a práci pro zhruba 9 000 lidí. Součástí velkých změn na dvacetihektarovém pozemku budou široké bulváry s alejemi a cyklostezkami. Architekt Adam Gebrian přirovnal budoucí bydlení k Vinohradům a Dejvicím.

IPR / Sekyra Group
Praha Central Business District u Masarykova nádraží

Investiční skupina Penta chystá ve spolupráci se slavným studiem Zaha Hadid Architects megalomanskou administrativní výstavbu nazvanou Central Business District. Projekt by měl vyrůst v blízkosti Masarykova nádraží a Florence. Dokončení stavby je naplánováno na rok 2022.

Zaha Hadid Architects / Penta
Rohan City

Rohanský ostrov zabydlí nová čtvrť Rohan City, která by měla být dokončena do roku 2037. Developerský projekt v Karlíně dá vzniknout zhruba 1 200–1 300 nízkoenergetickým bytům a několika kancelářským objektům. Nebude chybět ani pás zeleně s vodními plochami a místy k odpočinku.

Sekyra Group

Štítky:

architektura praha
ab
ab
ab
ab
ab