Kategorie

Jak a čím vybavit domácí dílnu, II.díl

Téměř každou domácnost je nutné vybavit domácím nářadím tak, aby bylo v případě potřeby k dispozici a pomohlo udržovat estetiku domova a jeho okolí. K tomu nepochybně patří údržba dvoru a zahrady. Právě zde nám přijdou k ruce různí mechaničtí pomocníci.
K péči o zahradu a trávník neodmyslitelně patří vhodná sekačka. Vybírat můžete z benzinových modelů nebo sekaček na elektrický pohon.

Elektrické sekačky nevyžadují tolik péče jako motorové

Benzínová sekačka

Předností benzinového motoru je jeho velký výkon. Vhodný je zejména na sečení velkých celků s vysokou trávou a při hustém porostu. Uživatel pak ocení i samovolný pohyb kol, kterými je vybavena většina výrobků. U benzinových modelů nestačí jen doplňovat palivo a olej, nevyhnete se také občasnému seřízení od odborníků. Ceny benzinových modelů se pohybují v rozmezí od 7 do 35 tisíc korun.

Sekačka s elektromotorem

Benzinovým sekačkám konkurují přístroje s elektromotorem, které se využívají především pro menší zahrádky. Vyznačují se nižší hmotností, snadnější údržbou a ovládáním, tichým chodem a nižší cenou. Nevýhodou je závislost na napájecím kabelu. Elektrické sekačky nevyžadují takovou péči jako benzinové, a proto se hodí k lidem, kteří si se složitější technikou příliš netykají. Základní model elektrické sekačky pořídíte již od 2 000 Kč. Cenově dražší sekačky vám dokonce dají na výběr, co s posečenou trávou budete chtít udělat. Stroje umí sbírat posečenou trávu do přídavného koše umístěného na stoji, dokáží ji rozbít na nepatrné kousky a rozházet po trávníku nebo ji úhledně připravit do samostatných řádků k dalšímu použití.
 TIP Dobrým doplňkem k sekačce a neocenitelným pomocníkem při sečení trávy na špatně dostupných místech je tzv. strunová sekačka. Zakoupit ji lze jak ve výkonnějším – benzinovém provedení, či na elektrický pohon. Připravte si ale v průměru až 5 000 Kč.

Foukač listí pořídíte již od 2000 Kč

Ostatní zahradní nářadí

Pořídit si můžete rovněž foukač listí, kde silný proud vzduchu dokáže jednak vyfoukat spadané listí, ale také vyčistí trávník od zbytků pokosené trávy. Přístroje pro zahrádkáře se dají pořídit od 2 000 – 5 000 Kč. Pro přípravu záhonů nebudete potřebovat rýč a hrábě, když si zakoupíte kultivátor za cca 13 000 Kč. Větve ze stromů, listí, trávu, kůru a další odpad ze zahrady poslouží po rozdrcení na malé kousky jako základ kompostu za pomoci zahradního drtiče. Ten přijde na 5 000 – 12 000 Kč. Kvalitní nůžky na živý plot stojí okolo 1 500 Kč, provzdušňovač a odmechovač trávníků bude stát do 5 000 Kč.

Na běžné užívání nám postačí stroj o výkonu kolem 1400 wattů

Čím řezat?

Na zahradě se neobejdete bez pily. Při jejím nákupu se budete rozmýšlet, zda zvolíte elektrickou pilu nebo pilu benzinovou. U prvně jmenovaného typu oceníte menší hlučnost a možnost pracovat v uzavřeném prostoru, protože nevytváří žádné výfukové plyny a navíc má snadnou údržbu i obsluhu. Na běžné řezání dřeva stačí stroj s výkonem kolem 1400 wattů. Na nákup si připravte čtyři až osm tisíc korun. Pro potřeby kacení stromů a řezání silných klád je vhodnější benzinová pila. Bude po vás sice vyžadovat náročnější obsluhu i údržbu, na druhou stranu ale oceníte její vyšší výkon. Běžnému uživateli bohatě postačí stroj s objemem motoru do 50 krychlových centimetrů. Stejně tak není nutné kupovat pilu s příliš dlouhou vodicí lištou. Ceny kvalitních výrobků se pohybují od 6 500 Kč.
ab
ab
ab
ab
ab