Kategorie

Jahodové novinky

Že byste si s chutí dali jahody se šlehačkou, jahodové knedlíky a koláč s jahodami a ananasem? Brzy se dočkáme, zanedlouho už sladké voňavé jahody budeme sklízet. Na trhu je dostatek odrůd, stačí si jen vybrat tu pravou.
Vypěstovat zdravou sadbu v domácích podmínkách je téměř nemožné. Zhruba po tříletém pěstování na zahrádce totiž dojde k výraznému napadení jahodníku viry a dalšími škůdci. Existuje pěkná řádka virových onemocnění jahodníku, z nichž mnohé nejsou okem rozpoznatelné. Jahodník vypadá zdravě, bujně roste a přece je jeho výnos malý. Ve skutečnosti se jedná většinou právě o napadení virovými chorobami. Rostliny napadené živočišnými škůdci nebo houbovými chorobami lze vyléčit použitím vhodných postřiků, ale virózy vyléčit nelze a proto je třeba sadbu koupit znova u množitelské firmy. Jen tehdy má zahrádkář záruku, že jahodník je opravdu zdravý.

Zhruba jednou za tři roky je třeba zcela obměnit celou sadbu jahod

Jednouplodící odrůdy

DARSELECT je nová odrůda francouzských šlechtitelů. Vysoce výnosná, s atraktivními velkými plody vynikající chuti. Předností této jednouplodící odrůdy je odolnost rostlin proti chorobám kořenového krčku. Za jednu z nejlepších jahod posledních let lze považovat odrůdu INDUKA. Sytě červené plody jsou sladce navinulé příjemné chuti; určené k univerzálnímu použití. Další novinkou je odrůda DAROYAL která by neměla chybět v žádné zahrádce. Jedním slovem raná, výnosná a odolná odrůda proti chorobám dává velmi chutné plody atraktivní velikosti a vzhledu. LAMBADA je odrůda, která je chráněna šlechtitelskými právy a může být prodávána pouze licencovaným pěstitelem. Patří mezi nejranější jednouplodící odrůdy. Plody jsou pevné, jasně červené barvy a velmi šťavnaté s výrazným jahodovým aroma. Odrůda je středně odolná vůči houbovému hnití krčků a plísni šedé; náchylná k listové skvrnitosti. Klasickou odrůdou vhodnou pro všechny oblasti pěstování jahodníku stále zůstává SENGA SENGANA. Chuť aromatických plodů je slabě nakyslá. Předností je univerzální využití plodů. Slabinou naopak preventivní ošetření proti plísni šedé, které je u této odrůdy nezbytností.

Jahody odrůdy senga sengana

Stáleplodící odrůdy

Společným znakem všech uvedených odrůd je vysoký výnos a odolnost vůči chorobám. Stáleplodící odrůdy jahodníku doporučujeme pěstovat na fólii nebo netkané textilii. Vyhledávanou odrůdou je AROMAS s plody o hmotnosti až 26 g a vysokým výnosem. Největší výnos u odrůdy Aromas je v červnu a koncem září. Tmavě červené plody jsou vhodné pro stolní konzum. Aromas je poměrně odolný proti plísni šedé a fytoftoře. Bezkonkurenční DIAMANTE spolu s odrůdou Aromas patří mezi špičku mezi stáleplodícími jahodníky. Pro Diamante je typická až neobvyklá hmotnost plodů. Plody výtečné chutí jsou velmi velké s hmotností až 31 g, proto je možno tuto odrůdu použít i k dekorativním účelům. Největší výnos odrůda dosahuje v červnu a během srpna až září. Odrůda je poměrně odolná proti plísni šedé, ale náchylnější na skvrnitost listů a verticilliové vadnutí. MRAK je odrůdou opravdu trefně pojmenovanou. Je totiž velmi vhodný do chladnějších poloh. Vzrůstem se podobá odrůdě Aromas, ale je méně vzrůstný. SELVA patří stále mezi jednu z nejvíce rozšířených stáleplodících odrůd. Plody jsou pevné, s průměrným aroma. Chuťově nejvýraznější bývají plody z říjnové sklizně. Výnos je velmi dobrý, nadprůměrný; plody zrají přes celé léto až do podzimu.

Výsledek našeho snažení stojí za to, co říkáte?

Desatero pěstitele jahodníku 1.  Sadbu nakupujeme od specializovaných prodejců a množitelů. 2.  Půdu vylepšíme před výsadbou kompostem nebo hnojem v dávce 5-10 kg/m2. Hnůj zapravíme do půdy alespoň půl roku před výsadbou. 3.  Sázíme do půdy zryté a upravené 2 až 3 týdny před výsadbou. 4.  Po výsadbě pravidelně zaléváme do ujmutí sazenic; v případě potřeby je zastíníme proti slunci. 5.  Sazenice pohnojíme asi za 3 týdny po výsadbě nízkou dávkou (10-20 g/m2) Cereritu. Vyšší dávka se nedoporučuje vzhledem k nebezpečí popálení kořenů. 6.  Jahodník okopáváme mělce, abychom nepoškodili jeho kořenový systém. 7.  Provádíme postřiky proti plísni, proti roztočíku, případně proti dalším škůdcům. 8.  Před sklizní podložíme jahodník plastovými košíčky, polystyrénovými tácky nebo slámou, které chrání plody před znečištěním a částečně i proti plísni. 9.  Po sklizni posekáme všechny listy a ponecháme pouze srdéčka 10.  Hnojení rozdělíme na 2 až 4 dávky,(1-2 dávky na jaře a 1-2 dávky po sklizni).
ab
ab
ab
ab
ab