Kategorie

Izolační skla a další materiály oken

Okna výrazně ovlivňují vzhled a styl domu, neméně důležité jsou ale jejich tepelně-izolační vlastnosti. Jak se okna podílí na udržení tepelného komfortu v domě?
 

Pokud jde o rámy oken, máme v současnosti na výběr z několika materiálů, které lze z hlediska kvality a tepelně-izolačních vlastností považovat za srovnatelné. Výplně dnes standardně tvoří izolační dvojskla, případně trojskla.

Tepelně-izolační parametry oken

Je logické, že okna a dveře vsazené do obvodového pláště budovy jsou nejrizikovějšími místy z hlediska úniku tepla či pronikání chladu. Na celkový prostup tepla okny má vliv nejen rám a prosklení, ale i osazení skla v rámu a způsob osazení okna v obvodových konstrukcích. Osmikomorový rám patří v případě plastových oken k těm nejkvalitnějším. Tepelně izolační vlastnosti stavebních prvků i kompletních staveb udává součinitel prostupu tepla U. Velmi často je uváděna pouze jeho hodnota pro skleněnou výplň, významnou roli ale hraje i rám. Součinitel prostupu tepla pro rám by neměl překročit 2,2 W/m²K, pro skleněnou výplň pak 1,1 W/m²K.

Okna jsou důležitý a nezastupitelný architektonický prvek. Přečtěte si více o jejich podobách v našem předchozím článku.

Okna jsou nejčastěji zasklívána izolačními dvojskly, stále častěji se vyskytují trojskla, může však jít i o více tabulí v jednom rámu. Sklo je potažené jemnou vrstvičkou kovu, která zabraňuje prostupu tepla ven z místnosti a současně působí jako bariéra pro sluneční záření a snižuje tak riziko přehřívání interiéru. Skleněné tabule jsou vzájemně odděleny distančními rámečky z oceli, nerezu či plastu. Dřevěná okna vnesou do interiéru teplo a útulnost. Výplň rámečků tvoří materiál, který pohlcuje vlhkost, nedochází pak k nežádoucí kondenzaci vodní páry v meziskelním prostoru. Základní tepelnou izolací výplně oken je vzduchová mezera, v níž je teplo šířeno vedením, sáláním a prouděním. Tepelnou izolaci lze zvýšit také vyplněním prostoru vzácnými plyny, nejčastěji argonem nebo xenonem.

Dřevo je základ

Tradičním a ještě stále nejobvyklejším materiálem pro výrobu oken je dřevo. Kvalita závisí nejen na druhu dřeviny, ale také na způsobu výroby. Z hlediska jeho dostupnosti i ceny je nejčastější smrk. Ke kvalitnějším tuzemským surovinám patří borovice a modřín, dražší, ale současně trvanlivější jsou okenní rámy z dubu, buku či olše. Jestliže nás příliš neomezují finance, můžeme vybírat i z tropických dřev, nejčastěji jde o meranti či merawan. Plastová okna jsou již plnohodnotným ekvivalentem dřeva. Největším plus dřevěných oken je tomuto materiálu vlastní přirozený vzhled. Výhodou je také to, že ho lze zkombinovat v podstatě s jakýmkoli materiálem použitým v interiéru i v exteriéru. Dřevo má i velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Nejvyšší kvalitu v tomto sortimentu by měla zajistit eurookna vyráběná z hranolů z dobře vysušeného, vrstveného a lepeného dřeva, které zajistí jejich tvarovou a objemovou stálost. Záleží ovšem vždy i na výrobci a je na místě zajímat se o kvalitu polotovaru i zhotovení. Hliníkové rámy jsou lehké, ale staticky pevné, hodí se do prostor s velkými prosklenými plochami. Dřevo je obecně trvanlivý materiál, je však nutné o ně pečovat. U oken to platí tím spíše, že jsou vystavena výkyvům teplot i změnám počasí. Když necháme osadit nová okna, kontrolujeme každoročně jejich stav a opravíme případné trhlinky či jiná narušení laku přípravkem na ošetření mikrotrhlin. Obvykle jde pouze o kosmetické úpravy, protože dnes používané elastické nátěry mění své rozměry spolu s tím, jak pracuje dřevo, vydrží proto neporušené velmi dlouho. Po několika letech je však vždy nutné nátěr okenních rámů obnovit, to pak nemusíme odstranit původní lak zcela, stačí pouze obrousit porušená místa a lak obnovit.

Plast a hliník, vhodné ekvivalenty

Plastová okna prošla během několika málo let velkými technologickými i konstrukčními změnami, oproti svým předchůdcům mají lepší vlastnosti a často i pěkný vzhled. Rám tvoří ocelová konstrukce potažená vrstvou tvrzeného PVC, standardem je pěti až šestikomorový. Z hlediska tepelně-izolačních vlastností je důležitý nejen počet komor, ale i jejich tvar a uspořádání, použité těsnění a podobně. Někteří výrobci používají na výrobu rámů recyklovaný plast. Zlepšit vlastnosti okenních rámů je možné i vhodnou kombinací materiálů, například dřeva s hliníkem. Méně častá jsou okna hliníková. Hliník má mnoho dobrých vlastností – dlouhou životnost, vysokou pevnost i luxusní vzhled, je také lehký a v podstatě bezúdržbový. Díky pevnosti je možné vyrábět okenní rámy větších rozměrů než z jiných materiálů, hodí se proto do zimních zahrad, prosklených fasád či do konstrukcí s bezrámovým zasklením. Výroba je velmi přesná, což zajišťuje těsnost oken. Nevýhodou může být naopak větší délková roztažnost v závislosti na teplotě a také poměrně vysoká cena.  Foto: autorka a archiv firem Okna EU, Presiza, Múčka

ab
ab
ab
ab
ab