Koupě zahraniční nemovitosti není koupě stavení za humny. Je to operace časově i finančně náročnější, s čímž bychom měli od samého počátku počítat. Než tedy koupíme naši vysněnou nemovitost, měli bychom dostatek času strávit vyhledáváním, porovnáváním a důmyslným rozvažováním.
Informace o nemovitostech si můžeme vyhledávat sami, pomocí inzertních časopisů, na internetu, (www.sreality.cz, www.ired.com), přes známé v zahraničí nebo pomocí specializovaných realitních kanceláří.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte
zde
Osobní prohlídka
Pokud jsme nalezli nemovitost svých snů, následuje osobní prohlídka. Pokud jsme se při hledání spolehli na internet, mějme na paměti, že nabídka zahraničních nemovitostí nemusí být vždy aktuální. Proto si raději domluvíme prohlídku s majitelem nemovitosti nebo se zprostředkovatelem předem.
Po vlastní ose
Zájemci o koupi s duší dobrodruha však určitě budou nadšeni myšlenkou, že si budou moci vyhledat svoji nemovitost až přímo na místě. V tomto případě si okolí můžeme důkladně projet nebo projít a hledat nemovitosti s cedulemi s nápisem „Na prodej“. Můžeme o radu poprosit místní, případně navštívit místní realitní kancelář. Je jasné, že na cestu spojenou s výběrem konkrétní nemovitosti nám většinou dva dny stačit nebudou. Proto je dobré zařídit vše tak, abychom nemuseli nic uspěchat, a aby přitom všechno proběhlo maximálně efektivním způsobem. Ideálním řešením je pojmout prohlídky vybraných nemovitostí jako netradiční dovolenou. Lépe tak vše poznáme a pronikneme i do věcí, které by nám jinak mohly zůstat utajeny. Určitě se nespokojíme pouze s jednou nemovitostí, vždy si v dané lokalitě vybereme alespoň tři nemovitosti. Více nemovitostí nám umožní získat důležité srovnání. Také si ušetříme zklamání z toho, že se u našeho „ideálního“ objektu vyskytl pro nás nepřekonatelný problém, o kterém jsme předtím neměli tušení.
Místní podmínky
Ač může vybraný domeček i okolí vypadat nanejvýš lákavě, buďme důslední. Je dobré navštívit stavební úřad a informovat se na budoucí stavební záměry v okolí. Zjistíme si, zda nemovitost neleží v hurikánové nebo záplavové oblasti, nebo zda v oblasti nehrozí zemětřesení. Zvláště na jihu Evropy a na Kanárských ostrovech si zjistíme, jak je to s množstvím a cenou vody.
Pozor na zahraniční realitní kanceláře
Jiný kraj, jiný mrav, toto platí i v oblasti realitního trhu. Zejména makléři v jižní Evropě nejsou tak solidní, za jaké se na první pohled vydávají. Nevěřme, že na nemovitost mají deset dalších zájemců a nepodepíšeme-li rezervační smlouvu ihned a nesložíme-li na místě požadovanou kauci, tak o dům přijdeme. Nikdy nic nepodepisujeme ihned a nic neplatíme bez řádného rozmyšlení.