Kategorie

Interiér zabalený do kamene. A to doslova.

S trochou nadsázky si přiznejme, že ať se nám to líbí nebo ne, člověk je tvor jeskynní i když již dávno nebydlí ve skalních slujích s vchodem zakrytým kůží. Současné interiéry se opět vrací k přírodním materiálům. Kámen v jakékoliv podobě, barevnosti i stuktury se stal luxusním doplňkem vstupních hal, obývacích pokojů, kuchyní i koupelen.
Kdo neviděl na vlastní oči, těžko uvěří. Užitkové předměty se běžně vyrábějí z různých nerostů a  obklady, sloupy či ploty také. Kámen, o kterém bude řeč, sice hmotností v přírodní podobě nepatří mezi nejlehčí, a přece se do něho dá zabalit téměř cokoliv.

Kámen váhy kolibříka

Nejedná se o žádnou náhražku ani akrylátový nástřik, který kamenný povrch jen imituje. Na začátku revolučního objevu stála německá firma, která vývoji unikátní technologie – snímání tenké vrstvy pískovce tak, aby byl tenký jako tapeta – věnovala téměř jedenáct let. Ohebný pískovec se u nás veřejnosti poprvé představil na loňské výstavě Pragointeriér v Praze prostřednictvím firmy Ytterstone, kde její reprezentant, inženýr Tomáš Procházka, vysvětlil  princip výroby tohoto pozoruhodného materiálu: „Pískovec se z lomu speciálním postupem oddělí od kamenného bloku. Vzniklé pláty o síle 3 mm jsou pak přeneseny na nosnou tkaninu, která pískovec zpevní, zaručí jeho stabilitu a hlavně umožní jeho ohebnost. Tepelnou aplikací se takto získaný pískovec přizpůsobí beze spár obloukům, rohům, koulím, zkrátka jakémukoliv tvaru.“ Vlastnosti ohebného pískovce jsou až neuvěřitelné. Velmi tenký a lehký materiál má skvělé izolační, tepelné a zvukové vlastnosti, extrémně nízkou roztažnost i smrštění. Aplikace je snadná a čistá díky jeho nízké povrchové váze, která činí pouhé dva gramy na centimetr čtvereční. Proto nepatrná stavební výška řadí ohebný pískovec jako ideální materiál k renovacím interiéru.

Ohebný pískovec odolá i vandalům

Ryze přírodní a nadčasový ohebný pískovec s nepřekonatelnými technickými vlastnostmi je vysoce ekologický materiál. Nabízí se v šesti různých povrchových texturách, a podle účelu použití může být opatřen kromě základního akrylátového nátěru ještě teflonovou vrstvou, odolnou vůči vlhku a vysokým teplotám. Díky ní jsou pak i venkovní realizace schopny odolávat dokonce i graffiti

Originál v každé místnosti

Místem původu ohebného pískovce je Portugalsko, kde se těží teplé odstíny od béžové, okrové až po hnědou a severní Evropa, odkud pocházejí naopak bílé dezény. Velkou předností ohebného pískovce je jeho takřka neomezené využití. Lze s ním obkládat libovolné povrchy v interiéru i exteriéru, v bytech i veřejných prostorách – v halách, předsíních, obytných místnostech, v kuchyních či koupelnách. Architekti a designéři ohebný pískovec navrhují na obložení krbu, fasády či na ozdobné aplikace na terasách a schodech. Díky síle pískovcového plátu lze vytvořit originální interiérové prvky a doplňky libovolného tvaru, které lze svítícími foliemi a světlovody prosvětlit a tak vnést do interiéru nečekanou krásu a dokonalost. Ohebný pískovec má ještě jednu příjemnou vlastnost – je antistatický, proto je údržba ploch či svítidel velmi snadná.

Čistá práce ve všech směrech

Instalace ohebného pískovce se dá přirovnat k lepení tapet. Na povrchu, kde chceme ohebný pískovec mít vůbec nezáleží. Je jedno zda půjde o beton, dřevo, omítku či plast. Na plochy se aplikuje tepelnou metodou na čistý bezprašný povrch. Vzhledem k tomu, že se pískovec těží v pásech o rozměrech 2600 x 1300 mm, lze jednotlivé kusy k sobě sesazovat bez přiznání spár, což umožní obkládat i libovolně velké plochy, které ve výsledku imitují skalní masiv. Na podlahy a obklady s přiznanými spárami sesazováním dílů docílíme pravidelných geometrických tvarů, které působí jako mohutné masivní pískovcové kvádry, dlaždice či kamenná mozaika.
ab
ab
ab
ab
ab