Kategorie

Interiér v romantickém retro stylu

V poslední době zaznamenali designéři romantický obrat do minulosti a s ním spojené idealizování si starých časů a hlavně nebývalý zájem nábytku v retro stylu. Na trhu se nabízí hned několik typů retro stylu, stále častěji se pod tímto termínem rozumí styl 19. století, především aktuálně oblíbený biedermeier. Líbí se tento styl i vám, ale nevíte, jak interiér správně zařídit, aby nepůsobil kýčovitě?
 

Zařízení interiéru v romantickém retro stylu, foto: www.finezzadesign.cz

Biedermeier - umělecký směr a životní styl

Biedermeier, typický styl pro měšťanskou kulturu první poloviny 19. století se vyznačuje jednoduchou elegancí a využitím přírodních materiálů, jejichž vlastnosti plně respektuje. Tento styl je doplněn o dekorativní prvky plné fantazie, které jsou protipólem moderní strohosti. Zařízení interiéru v romantickém retro stylu, foto: www.finezzadesign.cz

Vybíráme nábytek v retro stylu

Při výběru nábytku v retro stylu je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti, nehodí se totiž do každého interiéru. „Primárně by měl odpovídat životnímu stylu majitele, nábytek tohoto typu je totiž výrazný svou estetickou a morální hodnotou. Ta je na druhé straně vykoupena jeho nižší praktičností. Rodiny s malými dětmi by si proto koupi takového nábytku měly předem důkladně promyslet,“ říká Milan Vrbík, interiérový designér z brněnské společnosti FINEZZA design. Zařízení interiéru v romantickém retro stylu, foto: www.finezzadesign.cz Důležité je rovněž držet se při zařizování takového interiéru pouze jednoho stylu a nemíchat spolu různá historická období.

Čtěte také: Jako za starých časů - Pusťte retro do bytu

Zařizujeme interiér v romantickém retro stylu

Zatoužíte-li po romantickém retro stylu, pak se jako nejvhodnější jeví dvě možnosti uspořádání pokoje. První z nich je vybavit retro nábytkem kompletně celou místnost a zachovat tak její celistvý historický výraz. V tomto případě je však lepší konzultovat váš záměr s interiérovým designérem, který poradí s výběrem vhodného nábytku a jeho uspořádáním. Druhá možnost počítá s využitím jen několika málo výrazných solitérů, které kontrastují s jinak moderně zařízeným interiérem. Zařízení interiéru v romantickém retro stylu, foto: www.finezzadesign.cz „Vybavit svůj interiér původním starožitným nábytkem je úkol téměř nadlidský. Stále více firem se proto zaměřuje na rekonstrukce či kompletní novou výrobu podle originálních postupů. Původní starožitný nábytek pak může být paradoxně kvalitnější než jeho předloha. Ukázkovým příkladem jsou výrobky italské firmy Selva, která své produkty vyváží do více než padesáti zemí světa,“ upozorňuje Vrbík.

Čtěte také: Jaký styl interiéru padne na míru právě Vám?

Kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitního moderního materiálu

Právě kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů zaručuje retro nábytku odolnost a dlouhověkost. Zároveň umožňuje jeho snazší skloubení s moderními elektrospotřebiči. Z finančního hlediska je koupě retro nábytku v neposlední řadě i výhodnou investicí. Získává totiž pravidelně na ceně s tím, jak se jednotlivá období dostávají do módy.

Zdroj: Finezza design, www.finezzadesign.cz
ab
ab
ab
ab
ab