Kategorie

Instalační připravenost pro kuchyňskou linku

Výměna kuchyně bývá spojena s nemalými stavebními úpravami. Mnohdy je rekonstrukce spojena s přestavbou bytového jádra a koupelny. Ve všech případech nás ale čekají úpravy instalací.
Pokud jsme novou kuchyň situovali na stávající vývody, ušetříme si náklady i úsilí, pokud jsme však zvolili nové řešení, neobejdeme se bez několika odborných rad.

Pokud tvoříme nové instalace, pamatujme na eventuální spotřebiče do budoucna (drtič, kávovar apod.)

Pro koupi bytu či domu můžete využít úvěr Nízká hyposplátka od Raiffeisen stavební spořitelny. Čekejte bezkonkurenční úrok úvěru 3,5% p.a. Přitom měsíční splátka milionového bytu bude činit 5 750 korun! Zde se dozvíte více

Voda a odpady

Vodu a odpad instalujeme do dřezové skříňky. Voda je zpravidla ve výšce kolem 60 cm, odpad 40 cm. Výši odpadu je důležité dodržet, pokud plánujeme instalaci potravinového drtiče. Uvažujeme-li o pořízení myčky na nádobí, musíme pro ni také připravit vývody. První možností je využít přívodu vody ke dřezu a vodovodní baterii a pomocí rozbočovacího T ventilu udělat odbočku pro myčku. Odpad z myčky je v tomto případě sveden do sifonu dřezu. Druhou alternativou je zavést pro myčku zvláštní přívod studené vody a tzv. pračkový sifon. V žádném případě však žádné instalace, ani vodu, odpad nebo zásuvku neumisťujeme za myčku. Předpisy to nedovolují a přívody se za vestavnou myčku většinou stejně nevejdou.

V kuchyňských studiích nám obvykle připraví plánek instalací, abychom na nic nezapomněli

Elektrické zásuvky

Většina  kuchyňských spotřebičů funguje na elektrický proud. Mezi nejnáročnější na přívod elektřiny patří sklokeramická varná deska. Její příkon je až 8 kW/h. Pro varnou desku připravme nejlépe kabel 380 V v dostatečné délce v dosahu budoucí varné desky. U vestavěných spotřebičů umisťujeme přípravu elektrické zásuvky mimo daný spotřebič. Zpravidla pak do vedlejší skříně, nebo, je-li místo, pod nebo nad spotřebičem. Při montáži kuchyně pak v místě zásuvky vyřízneme otvor, abychom měli k zásuvce okamžitý přístup. V případě poruchy nebo nutnosti odpojení z elektrické sítě přístroj jednoduše vytáhneme, aniž bychom museli spotřebič složitě vymontovávat z nábytku nebo hledat správný jistič.

Při přípravách instalací bychom měli všechny úpravy předem konzultovat s odborníky

Plyn

Přívod plynu opět neumisťujeme za budoucí sporák. Jednak bychom měli špatný přístup k uzavíracímu ventilu, také by hrozilo, že se trouba přes velký kohout nebude moci dorazit až ke stěně.
ab
ab
ab
ab
ab