Kategorie

Inspirace z Indie: vdechněte domovu kouzlo dálek

Nespočet vůní, chutí, barev a tvarů. To si většina z nás představí pod slovem Indie. Pokud vás pestrost a rozmanitost tohoto kraje okouzlila, neváhejte a oživte si zimu trochou Orientu.
Indický styl dokáže váš domov proměnit v pohádku. Nechá na plné obrátky pracovat vaši fantazii a rozradostní vás. Záleží samozřejmě na tom, jak moc si nespoutanou sílu Indie budete chtít pustit za dveře svého domu. Vězte ale, že si každý může vybrat to své.

Indický styl: Kde začít

Než se rozhodnete část svého domova proměnit v kus orientu, rozmyslete si pečlivě, která místnost to bude. Pokud chcete pohádkovou ložnici, musíte vybírat tlumenější barvy, jako jsou tmavě modrá či fialová, aby se vám v ní dobře spalo. Kout v obýváku naopak může být veden do sytě oranžových až červených barev.

Suvenýry z Indie jako osobitý design

Plánujete cestu do Indie? Nebo někdo z vašich známých? Nechte si přivézt něco klasického, co můžete použít při dekorování bytu. Stačí jedno obyčejné barevné sárí v pestrém provedení lahodícím vašemu oku a můžete se pustit do díla. Sárí se dá totiž skvěle použít na stěnu místo těžkých koberců, které Indové tolik milují. Pokud zrovna nikdo cestu do Asie neplánuje, nezoufejte. Indičtí obchodníci se postupně dostávají i do Evropy. Na indických trzích v Londýně nebo velkých italských městech nakoupíte levně věci, které vám pomohou byt vyzdobit. Sošky, aromalampy, stojánky na vonné svíčky i potahy na polštáře. Ty patří vlastně k tomu nejdůležitějšímu. Polštáři proto nešetřete, pořiďte si jich hned několik (v prodejnách Ikea seženete jednoduché polštáře od 25 Kč) a obalte je do pestrobarevných povlaků šitých zlatými a stříbrnými nitěmi.

Světlo je pro Indy základ

Pokud tušíte, že si orientální styl zamilujete a nechcete jít v dekorování svého bytu či domu jen po povrchu, zkuste zabrousit na stránky www.lepatio.cz. Tato společnost nabízí nejen indické doplňky, ale také kvalitní nábytek z masivu a ručně vytvořenými detaily. Najdete tu i originální indické lampy a svítilny. Pamatujte si, že Indové milují tlumené světlo svíček. Myslete na detaily a pro dotvoření atmosféry pár barevných svíček pořiďte.

Nebojte se kovu

Je známo, že lidé v České republice příliš neholdují kovovým doplňkům. Stejně jako jsme stereotypní v jiných věcech, i ve výběru nábytku spíše směřujeme k tradičnímu dřevu. Tentokrát se však nebojte a experimentujte. Kov totiž dokonale ladí s pestrou nevázaností orientálního stylu. V ložnici se proto bude k barevnému koberci, svíčkám a polštářům mnohem více bude hodit postel kovová než klasická dřevěná. Stejně tak vyzkoušejte například v obýváku místo klasických květináčů kovové či hliníkové. Kov podtrhne vámi zvolený styl a dodá celému prostoru jiskru.

Indická lázeň

Nechcete svůj pohádkový koutek v ložnici ani v obýváku? Pak si představte indickou koupelnu a relaxaci v ní. A vězte, že tato proměna nebude vůbec náročná. Vaším jediným úkolem je, abyste svou koupelnu proměnili v centrum smyslnosti a vůní. Jak na to? Cílem je vytvořit příjemné přítmí, k čemuž vám opět pomohou svíčky. Nakupte ty silnějšího průměru i výšky, aby vydržely dlouho hořet.  Pořiďte i vonné oleje, které dodají koupelně ten pravý tajemný nádech. Od věci nebudou ani vonné květy, které se nechávají volně plavat po hladině. Na nákupy se přitom můžete vydat kamkoliv. Ve větších drogériích seženete všechno potřebné. Pro fajnšmekry je pak vhodný obchod Sanu Babu, kde najdete přírodní kosmetiku ze všech koutů světa.

Přestěhujte se na zem

Možná to zní bláznivě, ale upustit od klasického sezení na gauči a křesle nemusí být vůbec k zahození. Vždyť Peršané, Babyloňané, Indové i Syřané sedávali na zemi po celá staletí. Dodnes je to v mnoha zemích zvykem. Stačí, když si do bytu pořídíte koberec s vysokým chlupem, který bude dostatečně měkký a teplý. Pak zužitkujete polštáře, vodní dýmku a svíčky a romantická atmosféra je na světě. Myslete jen na to, že koberec s delším vláknem se hůře ošetřuje.
ab
ab
ab
ab
ab