Kategorie

Inspirace na dokonalou pergolu

Inspirace na dokonalou pergolu

Nechte se inspirovat originálními a luxusními zastřešenými terasami, které můžete snado mít i doma! Vybírejte mezi dřevěnou pergolou, moderní pergolou anebo pergolou s krbem. 

 

zahradní pergola

Pergoly mohou i tuctové zahrádce dodat punc modernity a luxusu. Když vyberete tu správnou, snadno se stane oblíbeným místem k trávení dlouhých letních večerů s přáteli, k relaxaci nebo kochání se okolní krajinou. Vytvořit si takový prostor přitom není vůbec těžké. S inspirací a tipy, jak vyladit pergolu snů, vám rádi pomůžeme!

pergola u domu

Mnohé pergoly nejsou nic než hra světla a stínu. Pokud ji zahrajete správně, nebude na vaší terase ani příliš mnoho ostrého světla, ani příliš stínu a chladných zákoutí. Proto je ještě před realizací vhodné vybrat to správné místo - především podle směřování slunečních paprsků během dne, sklonu terénu a případně také odhlučnění - přece byste nechtěli, aby se každého grilování nebo opalování účastnili i všichni vaši sousedé!

dřevěnná pergola

Dominantou konstrukce je bezesporu střecha. Podle účelu, který pro pergolu zamýšlíte, se můžete rozhodnout pro střechu s krytinou či bez. Typická prkna - rošt - mohou nést průhlednou polykarbonátovou střechu, která uchrání před deštěm a listím. Stejně lze proti hluku a nečistotám zabezpečit také boční stěny.

pergola na terasu

Nádech luxusu a originálnosti mohou přístřešku dodat například atypické sloupy nebo podezdívky. Sladit materiál a odstín s omítkou domu je sázkou na jistotu, ale odvážnější mohou podlehnout třeba vábení antiky nebo čistých kovových linií v duchu minimalismu.

banner_3

Levnější variantou je pak zastřešení plátěné, které vypadá také velmi efektně. K dostání je mnoho typů, materiálů i barev. 

moderní pergola

Konstrukcí to ale teprve začíná. Vhodné je novou terasu doplnit třeba robustním krbem, smetanovými závěsy a samozřejmě pohodlným posezením. Zejména dřevěné zahradní pergoly se sluší korunovat popínavými rostlinami - například zimolezy nebo typickým břečťanem. Ten vytváří zajímavé motivy také v kombinaci s tmavými kovovými povrchy.

dřevěnná pergola

Doufáme, že si mezi terasami a pergolami najdete svého favorita. Co by totiž bylo pravé léto bez nich? Pamatujte, že fantazii se meze nekladou a v první řadě je důležité, abyste se v novém altánu či pergole cítili příjemně - a je jedno, jestli s přáteli, drahou polovičkou, knihou nebo sklenkou vína.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab