Kategorie

Infrapanely: dekorativní zdroj vytápění

Plánujete výměnu topného zařízení? Infrapanely nenarušují vzhled místnosti a objekt vytápějí úsporně. Instalovat je můžete kamkoli, třeba i na strop.
Vytápění domů je rok od roku dražší, proto se každý stále snaží topit co nejúsporněji, případně se rozhodne pro výměnu stávajícího otopného systému, se kterým si užije tepelnou pohodu a zároveň ušetří i náklady. Kromě notoricky známého tepelného čerpadla se někdy vyplatí i vytápění topnými obrazy, neboli infrapanely. Ty se nabízejí jako nejlacinější varianta vytápění elektřinou. V porovnání s elektrickými přímotopy jsou náklady infrapanelů o více než polovinu nižší. Jsou dokonce nižší než při vytápění plynem.

Topné obrazy  jako hlavní zdroj vytápění

Topné obrazy využívají infračervených vln, které jsou pro člověka zcela neškodné. Stejnými vlnami ohřívá nás i naši zem slunce. Na rozdíl od něj ale infrapanely nevydávají žádné UV záření, proto jsou obavy z možné škodlivosti zbytečné (podobné teplo vyzařují i těla teplokrevných živočichů, včetně lidí). Vlny topných obrazů neohřívají vzduch jako například radiátory, přímotopy nebo konvektory, ale pouze okolní předměty, to znamená nábytek, podlahu, stěny i všechny přítomné osoby (případně domácí zvířata). Od těchto prvků se pak při delším vytápění začne ohřívat i vzduch. Infrapanely nerozeznáte od běžného obrazu, Zdroj: www.usby.cz Infrapanely s dostatečným výkonem se hodí také jako hlavní vytápění celého objektu. Infrapanel o příkonu 1400W dokáže vytopit přibližně 80 metrů krychlových, tedy zhruba 30 metrů čtverečních, pokud je objekt zateplen. Není-li dům zateplen, účinnost infrapanelů může klesnout až o 40 procent. Nejdříve se ohřívá a zároveň vysouší zdivo, které při narušené nebo vůbec žádné hydroizolaci opět navlhne. Je to tedy nekonečný cyklus vysoušení zdi, při kterém může docházet k potížím s její pevností, nehledě na neúsporu vytápění.

Infrapanely na zeď i na strop

Tloušťka topných obrazů se pohybuje okolo jednoho centimetru, ty nejsilnější nemají ani dva centimetry. Při instalaci na zeď si zákazník vybere libovolnou barvu infrapanelu, může si zvolit jakýkoli potisk nebo ruční malbu. Infrapanel tak bude v místnosti tvořit i dekorační prvek. Topné obrazy na strop se využívají spíše ve větších prostorách (v halách či skladištích), lze je ale využít i v běžném bytě nebo domě. Odborníci ovšem upozorňují, že vytápění nástěnnými infrapanely je efektivnější, ohřeje totiž větší část plochy v místnosti. Stropní infrapanely v domácnostech se hodí například do chodby. Kromě stropních a nástěnných topných obrazů existují i další topná tělesa, která se nemusí nikam zavěšovat, jednoduše stojí v prostoru. Design těchto infra topných těles může být rozmanitý, cena však několikanásobně převyšuje klasické infrapanely. Topné obrazy mohou nést různé motivy. (Zdroj: Redwell) Topné obrazy lze sehnat již za necelé 3 000 korun, často se ale jedná o tělesa s nejnižším příkonem. Cena infrapanelu o příkonu 1000 W se pohybuje kolem 9 000 korun a vytopí zhruba 50 metrů krychlových. Roční náklady při vytápění rodinného domu, který má přibližně 140 metrů čtverečních, vycházejí na necelých 22 000 korun.
ab
ab
ab
ab
ab