Na podlahu kámen, či PVC?
Předsíň je v bytě tím nejexponovanějším místem – nosíme sem špínu a prach z ulice, odkládáme mokré boty a kabáty. Odolné musí být stěny i podlahy. Zejména na podlahy používáme materiály velmi odolné, snadno udržovatelné, vzhledem by měly odpovídat zařízení celé místnosti. Jestliže bydlíme v přízemním bytě nebo v rodinném domě, kde se z předsíně vychází přímo na dvorek, zahradu či ulici, pak sáhneme po vysoce odolných krytinách, jako je keramická či kamenná dlažba, ve stylových interiérech můžeme zvolit i povrchově upravený štípaný kámen, půdovky či leštěný mramor. Méně nákladnou variantou jsou PVC krytiny, vyráběné pro různou zátěž, a tedy s rozdílnou odolností, v zajímavých dekorech, případně v imitacích keramiky, dřeva, kovu a podobně. U těchto krytin je třeba věnovat pozornost povrchu, který by měl být hladký, bez pórů. V opačném případě se PVC krytina velmi špatně udržuje. Použít lze i technické krytiny, jsou odolné proti oděru i poškození ostrými předměty, bývají však velmi tvrdé. Chůze po nich je příjemnější, když pod ně vložíme jednu vrstvu zvukově izolačního materiálu, například Mirelonu.
Textilie a dřevo
Pro podlahy předsíní jsou vhodné i odolné kobercové krytiny se syntetickou podkladovou vrstvou, případně solitérní koberce ze sisalu, juty či kokosových vláken. Koberec nesmí vadit při otevírání dveří ani klouzat, stabilnější jsou koberce s hrubší vazbou. Jestliže jde o solitérní typ, případně běhoun, měl by mít protiskluzové podložky, pokud je nemá, je možné je dokoupit. Tento typ krytiny volíme ovšem spíše do větších předsíní a současně tam, kde nevycházíme přímo na ulici, ale na chodbu, neboť koberce jsou přece jen trochu problematické z hlediska čištění. V městských bytech a tam, kde nevycházíme z předsíně rovnou ven, můžeme použít na podlahu také dřevo, případně plovoucí podlahu, dřevo musí být natřeno kvalitním, tvrdým, nejlépe epoxidovým lakem. Tato úprava je sice finančně náročnější, ovšem zajistí nám trvanlivost materiálu po dlouhou dobu. Plovoucí podlaha by měla mít vysoký stupeň odolnosti proti mechanickému namáhání.
Ochrana stěn
Velmi choulostivé z hlediska vzhledu a údržby jsou stěny. Exponované jsou především rohy, náchylné k ušpinění či poškození, dále pak stěny, na nichž jsou upevněny věšáky, vystavené většímu otěru, vodě i nečistotám z kabátů, bot či deštníků při nepříznivém počasí. Z toho důvodu je nutné tyto plochy chránit keramickým či dřevěným obkladem, tapetou, případně nátěrem. Omyvatelná tapeta je asi zřejmě nejjednodušším a nejlevnějším řešením, estetická hodnota však nemusí vždy odpovídat našim představám, i když výběr v kvalitě a desénech je dnes již opravdu široký. Druhou možností je voděodolný nátěr, už dávno nejsme v tomto směru odkázáni pouze na obvyklý latex, dnešní barvy tohoto typu jsou mnohem decentnější, odhalíme je často jen při bližším zkoumání. Kromě předsíní jsou často využívány také na stěnách schodišť, buď pouze jako ochranný pás nad schodnicemi, někdy i do výše zábradlí. V dobrých obchodech nám namíchají barvu v tónu nátěru stěn, případně můžeme zvolit jiný, doplňkový či kontrastní odstín. Pokud se rozhodneme pro dřevěný obklad, musí být opět dobře povrchově ošetřen, epoxidový lak zde už však není nutný. V menších místnostech ale může dřevo na stěnách působit těžce a masivně.
Keramika je jistota
Obvyklé a často velmi elegantní jsou keramické obklady stěn, nejčastěji v případě, když jsme zvolili dlažbu i na podlahu, není to ale pravidlo. V současnosti nabízejí obchody i obklady různých formátů, obecně bychom se měli držet zásady, že v jednoduchosti je krása, což se týká nejen dekorativních obkladových prvků, ale i barevnosti. Velmi vhodné jsou velkoformátové dlaždice, které výrazně snižují počet spár, údržba ploch je celkově jednodušší. Obklady můžeme také kombinovat – na podlahu zvolíme velké dlaždice, stěny obložíme páskovou nebo klasickou mozaikou. Keramické obklady mohou také imitovat jiné materiály, textilii, cihlu, kámen, novinkou je vzhled kůže.
Osvětlení
Užitnou i estetickou hodnotu předsíně jako celku ovlivňuje velkou měrou také správný výběr světel. Důležité je celkové osvětlení, ale i bodové, které osvětlí předměty ve skříni, plochu zrcadla, speciálními světly zvýrazníme také obrazy či jiná umělecká díla. Vhodná je také malá lampička na osvětlení místa na odložení klíčů, pošty případně jiných drobností. Praktické je její zapínání vypínačem u vchodových dveří. Místnosti s vyšším stropem opticky sníží světla zavěšená ve výšce cca 230 cm, případně připevněná na zdi asi dva metry od země. Dobře vypadají i osvětlovací ramena, v nízkých místnostech oceníme při běžném provozu i třeba při stěhování světla zapuštěná ve stropě nebo ve zdech.