Kategorie

I ta nejlepší okna vyžadují údržbu

Pořízením správných oken to teprve začíná. Aby vám okna sloužila co nejdéle k vaší spokojenosti, musíte také vědět, jak s nimi zacházet a jak se o ně starat.

Moderní okna nevyžadují náročnou údržbu, ale přesto je dobré na ně pamatovat a držet se při tom několika pravidel.

Čištění po instalaci

Rámy a kování nových oken jsou obvykle chráněny fóliemi, které zamezují jejich poškození nebo ušpinění. Tyto fólie byste měli odstranit nejpozději do tří měsíců. Pokud na oknech zůstanou skvrny od malty, malířské barvy nebo jiného materiálu, zbavujte se jich pouze s nejvyšší opatrností.

Tematický měsíc se společností Vekra
 

Vekra jsou česká okna s 20 lety tradice a více než 70 prodejnami v ČR. Nabízí plastová okna, eurookna, hliníková a dřevohliníková okna a dveře a kompletních služby. Produkty vyrábí v 5 závodech v ČR. Seškrabávání rozhodně není ideální metoda, jak tyto šmouhy odstranit, protože by mohla okna poškodit. Zbytky barvy raději důkladně namočte a odstraňte je poklepáváním houbičkou. Skvrnu neroztírejte, i tak by mohlo dojít k poškrábání.

Péče o kování a těsnění

Chcete-li okna co nejdéle bez problémů používat, alespoň jednou do roka budete muset ošetřit také gumové těsnění a kovové součásti. Těsnění je třeba chránit především proti mrazu, proto je na podzim přetřete tenkou vrstvou glycerinu. Na kování lze použít mazivo na olejové bázi, které nenaruší účinnost antikorozní vrstvy. Přípravek aplikujte opatrně a přebytečný olej setřete s pomocí suchého hadříku.

Jak často mýt?

Mytí oken je nepříjemná a občas i nebezpečná práce, proto můžeme být rádi, že ji opravdu nemusíme absolvovat každý měsíc. Ideální je umýt okna alespoň dvakrát ročně, v oblastech s větším znečištěním vzduchu pak jednou za čtvrt roku. Nikdy na okna nepoužívejte přípravky s pískovou strukturou nebo jakékoli pomůcky, které mohou povrch poškrábat. Nedoporučuje se také čistit okna na sucho. Vždy je lepší nečistoty odstranit s pomocí vody s trochou saponátu.

Proti šmouhám po mytí

Klasické metody stále fungují nejlépe: Pořiďte si gumovou stěrku s držadlem a dbejte na to, aby byla kvalitní. I u tak jednoduché věci se poznají rozdíly v provedení - stěrka musí být rovná a ke skleněné ploše co nejlépe přilnout.

Čeho se ještě vyvarovat

Nepoužívejte lepicí pásky nebo samolepky, které nejsou určeny přímo na okna. Špatně vybraný lepicí materiál může na skle zanechat stopy, kterých se budete obtížně zbavovat. Nepoužívejte na skla parní čističe ani jiné metody, které sklo nepřiměřeně zahřívají. Nečistěte okna silným proudem vody. Nepoužívejte k čištění ředidla, rozpouštědla, přípravky s obsahem kyseliny, čpavek a další látky, které by mohly povrchům ublížit. Nemyjte okna za přímého slunce. Manipulace při vyšší teplotě sklům neprospívá, navíc slunce způsobuje příliš rychlé schnutí, takže nestihnete čisticí roztok dostatečně setřít. Dřevěné rámy vždy chraňte před nadměrnou vlhkostí.

 

ab
ab
ab
ab
ab