Kategorie

I plot může být pastvou pro oči!

I plot může být pastvou pro oči!
Oplocení už odnepaměti chrání majetky i soukromí - vymezuje, rozděluje a ukrývá. Proč by tedy nemohlo také zdobit? Na tmavozelené změti drátů pochopitelně nic oku lahodícího nenalezneme, a proto je možná čas ukázat si, že ‘vymezovat a chránit’ jde i trochu stylově.

Prvně je dobré si uvědomit, že pokud to není nezbytně nutné, oplocení nemusí úplně všechno skrývat. Podobně jako na obrázku občas pomůže nechat ‘promluvit přírodu’. Ať už využijete popínavých rostlin či keříků, váš plot se může stát skutečnou součástí zahrady.

 

V moderním pojetí plotů nechybí ani odvážnější designové kousky - velmi efektními se poslední dobou staly kamenné pilíře (tzv. gabiony), kterým k fixaci složí pouze kovová mříž. Na pohled působí “neopracované” pilíře vskutku efektně.

Dalším (téměř) nevyčerpatelným zdrojem moderní inspirace může být architektura asijská. Zde se nejčastěji pojí vizuálně zajímavá schémata s exotickým dřevem a tmavým kamenem nebo kovem. Nechybí samozřejmě ani struktury bambusové či proutěné - u nich ovšem efekt originality nebude tolik výrazný.

Nakonec stačí i trocha nápaditosti. Vizuálně zajímavé oplocení nemusí stát sta tisíce - v duchu DIY to koneckonců tvůrce vždy potěší nejvíce. Kůly á la pastelky jsou možná mimo dětská hřiště pasé, nicméně inspirují k zapojení fantazie. Proč při stavbě nevyužít starých lyží, rámů kol či nepotřebných palet?

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab