Kategorie

I chatu nebo chalupu je dobré připravit na zimu

Obvykle na podzim opouštíme své chaty či chalupy. Na zimu je ale nutné provést některá nezbytná opatření, jež zabrání poškození mrazem, tíhou sněhu nebo před nezvanými hosty. Učiňte tedy nezbytné kroky k zazimování vaší chaty či chalupy.

Připravte chalupu na zimu

Jistě dobře víte, že voda při zmrznutí zvýší svůj objem. Proto je tedy nutné postarat se o veškerá zařízení – čerpadla, bojlery, vodní potrubí či vodní nádrže před zničení mrazem. Jestliže v zimě netopíte, vypusťte tedy vodu ze všech sytému nebo přidejte do vody sůl či jiné nemrznoucí směsi jako jsou Fridex či Glykosol. Toto je vhodné provést například u potrubí, kde voda zůstává, a to jsou sifony umyvadel či potrubí. Ty ale někdy způsobují korozi. Nejekonomičtější je vodu vypustit.

Pozor na myši

Aby se vám do potravin ve spíži či kdekoliv jinde nepustili myši a jiní hlodavci, řádně je před nimi zabezpečte. Pořiďte si ultrazvukový odpuzovač, který myši odpudí, a tak vám neznehodnotí potraviny nebo jiné vnitřní vybavení chaty či chalupy.

Vyčistěte okapy

Nezapomeňte vyčistit okapy a okapní roury od napadaného listí. Spolu s listím se v okapech zadržuje voda. Ta by při velkých mrazech mohla vaše okapy zničit.
 

Střecha

Pohlédněte svoji střechu, ještě než opustíte svoje víkendové obydlí, zda někde nezatéká nebo zda není střecha někde poškozená. Střecha v zimě nese až 150 kg sněhu na m2.

Vše řádně zabezpečte před nezvanými hosty

Zabezpečte svoji chatu či chalupu proti nezvaným hostům. Veškerou elektroniku, kuchyňské spotřebiče řádně uzamkněte do bezpečí. Nezapomeňte na kůlnu, nářaďovnu nebo třeba včelín. Nešetřete na kvalitním zámku, nákup nového zahradního nářadí vás vyjde daleko dráž.
ab
ab
ab
ab
ab