Kategorie

Hydroponie - pěstujte rostliny ve vodě

Hydroponie je poměrně mladý a moderní způsob pěstování rostlin, i když zmínky o rostlinách pěstovaných ve vodě nalezneme ve starodávném Egyptě či Mezopotámii. Hydroponické pěstování je čisté, hygienické a snadné.
Rostliny jsou umístěny v nádobách bez substrátu, který je nahrazen živným roztokem a ukotvení rostlin zajišťuje expandovaný jílový granulát, všem známý jako keramzit. Z živného roztoku rostlina čerpá veškeré makro a mikro prvky v něm rozpouštěné. Výhodou je okamžitá dostupnost živin k rostlině.
 
 
Rostliny tedy prospívají daleko více než při klasickém pěstování, netrpí stresem z nedostatku vody a živin, pěstování je „čistší“, rostliny jsou méně napadány chorobami a škůdci. Hydroponie také zvyšuje vzdušnou vlhkost, což přispívá k lepšímu stavu rostlin. Jako opora pro kořeny slouží držný substrát – keramzit. Před umístěním rostliny do hydroponického květináče je důležité substrát sterilizovat a propláchnout, aby se odstranili nečistoty, které by později mohly vyvolat růst řas a zpomalit růst rostlin.
 

Je hydroponie vhodná pro všechny druhy rostlin?

V podstatě se hydroponicky dá pěstovat každá rostlina. Jsou však druhy, kterým vyloženě prospívá více, než klasická geoponie (pěstování v půdě). Jedná se o asparaugus, azalky, begonie, vřes, zelenec, tradeskancie, koleus, fuchsie a další. Také kaktusy se dají pěstovat touto metodou a rozdíly ve velikosti květů a trnů jdou jasně na stranu hydroponie.
 

Jak si zařídit hydroponický květináč?

V prvé řadě zde zmíníme, že dekorativní nádoba musí být z neprůsvitného materiálu a měla by být chemicky stálá. Používají se všelijak barevné nádoby různých tvarů a velikostí. Do tohoto květináče se umísťuje pěstební nádoba, ve které je umístěná rostlina, zasypaná keramzitem. Celá nádoba je pak doplněna vodoznakem, který ukazuje hladinu živného roztoku.
 

Údržba hydroponického květináče

Údržba je velice jednoduchá. Roztok se musí pravidelně vyměňovat, a to v jednou měsíčně v létě a v zimě jednou za 1,5 až 2 věsíce. pH roztoku udržujeme na hodnotě okolo 5,5. Aby se v keramzitu neukládaly škodlivé látky, musí se pravidelně dezinfikovat, a to buď fyzikální cestou v podobě působením tepla parou, horkou vodou, nebo chemicky 1% roztokem formalinu, s následným proplachováním v čisté vodě, 3% roztokem kyseliny sírové s následným omýváním ve vodě. Dále se používá 5% roztok amoniaku.
ab
ab
ab
ab
ab