Kategorie

Hýčkejte svůj starý nábytek. Jak ošetřit dřevo a čalounění?

Kvalitní polstrované kusy nábytku vyžadují náležitou péči. Jejich čištění proto věnujte zvláštní pozornost.
Různým nepříznivým vlivům bývá vystaven například dřevěný nábytek. Patří mezi ně zvýšená vlhkost, kterou může vyvolat vyšší vlhkost bytu či domu, kdy např. nekvalitní izolace proti vodě nebo vlhkosti je málo účinná, ale patří sem i přirozená vlhkost prostorů, jako je například kuchyně či koupelna.

Vlhkost a další nástrahy

Nadměrně suchý vzduch působí na nábytek rovněž nepříznivě, zejména v bytech s ústředním topením. Oba tyto vlivy působí především na vlastnosti dřeva, které se nadmíru smršťuje nebo bobtná. Mohou se tak uvolnit spoje jednotlivých prvků nábytku - židle a stoly jsou nestabilní, dochází ke zvětšování spár mezi prkny a k vypadávání spojovacích dřevěných prvků. Zvýšená vlhkost zapřičiňuje i vznik barevných změn na povrchu dřeva. Ostré sluneční paprsky zanechávají na nábytku rovněž své stopy, mění barvu dřeva, které tmavne. Části dřeva, které osvětluje slunce, získávají jiné zbarvení než části ostatní. Nepříznivý vliv na vzhled povrchu dřeva má i prach, neboť vniká i do nejjemnějších pórů a dřevo šedne. Používáním nábytku, jeho provozem - otevíráním a zavíráním dveří, zásuvek, sklápěním a vyklápěním - se postupně opotřebovává nejen dřevo, ale i kování, až nastane čas, kdy je musíme obnovit. Příčinou nutných oprav je i mechanické poškození nábytku.

Oprava skříně

Nejčastěji se setkáváme s tím, že se skříň špatně zavírá nebo se nedá vůbec zamknout. Obyčejně je to způsobeno tím, že skříň nestojí rovně na podlaze - na dveřích je vidět, že hrany dveří nejsou rovnoběžné s hranami dna a vrchu skříně. Platí zpravidla, že váznou-li dveře nahoře, musíme podložit skříň vpředu, váznou-li dveře dole, podložíme skříň vzadu.
Jak na údržbu nábytku - nepoužívat k čištění čalouněných a dřevěných částí výrobku chemických rozpouštědel (trichlóretylén, aceton, benzín aj.) - zabránit přímému styku nábytku s vodou nebo jeho umístění ve vlhkém prostředí - prach z dřevěných částí odstraňujeme měkkou, čistou a suchou prachovkou - při větším znečištění použijeme čistící prostředek určený pro nábytek povrchově dokončený nitrocelulózovými nebo polyuretanovými laky. Při jeho použití postupujeme přesně podle návodu, uvedeného na zakoupeném přípravku
Čalouněné části nábytku - prach z čalouněných částí odstraňujeme jemným kartáčem případně s pomocí vysavače - při větším znečištění je dobré provádět šamponování pěnou. Postupuje se přesně podle pokynů výrobce saponátových prostředků. Nebudou-li tyto pokyny dodrženy, mohou vzniknout škody následkem neodborného zacházení s výrobkem.
ab
ab
ab
ab
ab